jakie zwierzęta jedzą żołędzie
Świat zwierząt

Jakie zwierzęta jedzą żołędzie

Jesień ma wiele uroku. Ziemia usłana jest różnokolorowymi kobiercami z liści, a nagie drzewa na tle nieba wyglądają jak gdyby zostały wyjęte z japońskich drzeworytów. Ładnie wyglądają też kasztany, które dopiero co opuściły kolczaste łupiny, a także żołędzie obdarzone wdzięcznymi kapelusikami. Jedne i drugie zbierają dzieci, żeby miały z czego wykonywać ludziki, a następnie przy ich pomocy opowiadać historyjki. Przy czym owoce te spełniają także inne funkcje. Żołędzie stanowią ważny element diety wielu zwierząt. Które z nich lubią się nimi zajadać?

Niegdyś również i ludzie wcinali żołędzie. Oczywiście nie w surowej postaci, lecz najpierw przez długi czas moczono je w wodzie, aby straciły związki odpowiedzialne za gorzki smak. Wówczas to może nie stawały się rarytasem, ale w trudnych momentach pozwalały utrzymać się przy życiu. W dzisiejszych czasach znacznie rzadziej konsumujemy owoce dębu. Choć może spotkać w niektórych sklepach tak zwaną kawę żołędziową, czyli zmielone owoce, które zaparza się i pije niczym kawę. Nie ma z nią oczywiście nic wspólnego, ale dla tych, którzy z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na to, by cieszyć się aromatem prawdziwej kawy, stanowi pewną namiastkę. Jako pokarm żołędzie bardziej pożądane są przez inne zwierzęta. Zacznijmy od tych najmniejszych. Urokliwy słonik żołędziowiec drąży w żołędziach tunele, wykorzystując do tego wydłużony pyszczek. Następnie składa w nich jajka. Wykluwające się z nich larwy pożywiają się miąższem żołędziowym, dzięki któremu nabierają krzepy i w końcu mogą przekształcić się w dorodnego chrząszcza.

W żołędziach gustują też niektóre ptaki. Smakują one sójkom. Sójki podobnie jak inne krukowate (choćby wrony, które też jedzą jesienią i zimą żołędzie), magazynują znalezione pożywienie w rozmaitych skrytkach. Sójki zakopują część żołędzi w ziemi. O niektórych zapomina, wówczas jest szansa, że narodzą się z nich rozłożyste dęby. Również dzięcioły gromadzą żołędzie, i posilają się nimi zimą, kiedy trudniej o nieco inny pokarm.

Znanymi smakoszami żołędzi są dziki. Często w poszukiwaniu tego specjału ryją pyskami ziemię, a miejsca takie nazywamy buchtowiskami. Nieco dawniej żołędziami karmiło się także udomowione dziki, czyli świnie. Poza nimi i inne ssaki posilają się owocami dębu, a zaliczymy do nich między innymi wiewiórki, jelenie, gryzonie czy nawet lisy.