Bez kategorii

Zatrucie pokarmowe u psa – na co zwrócić uwagę?

Zatrucia pokarmowe to niewątpliwie najczęstsza przyczyna wizyt u lekarza weterynarii. Niestety do zatrucia może dojść praktycznie wszędzie. W przypadku psów jest to możliwe na spacerze, kiedy pies podejmie coś z ziem lub połknie coś szkodliwego. Do zatrucia może nawet dojść w domu, jeśli karma okaże się nieświeża. Warto jednak pamiętać, że jeśli dojdzie już do zatrucia pokarmowego u psa, ważna jest wtedy każda sekunda. Należy więc udzielić mu pierwszej pomocy w domu. Sprawdźmy, jakie są objawy zatrucia oraz co warto wtedy naszemu pupilowi podać.

Co zrobić w sytuacji zatrucia pokarmowego u psa?

Najważniejsze w przypadku zatrucia pokarmowego u psa jest to, aby zawieźć go jak najszybciej do weterynarza. Jednakże, zanim to nastąpi dobrze jest go odpowiednio zaopatrzyć. Pierwszym krokiem będzie odstawienie wszelkiego jedzenia. Jeśli dojdzie u psa do wymiotów, należy co kilkanaście minut podawać mu łyżkę wody. Należy zadbać, aby pies się nie odwodnił. Można także podać mu substancję wiążącą truciznę.

Najczęściej w takim przypadku dochodzi u zwierzęcia do gorączki, dlatego podczas transportu przykrywamy go kocem. W miarę możliwości powinniśmy również zabrać ze sobą zwymiotowaną treść żołądka. Jeśli nie jest to możliwe staramy się przynajmniej dostarczyć weterynarzowi resztki jedzenia lub substancji trującej, którą spożył pies.

Czym karmić psa po zatruciu?

Jeśli dojdzie już do zatrucia to należy wyeliminować wszelkiego rodzaju pożywienie. Głodówka musi trwać aż do całkowitego ustąpienia zatrucia. Tym bardziej, jeśli pies nadal wymiotuje. 12 godzin to czas, który musi minąć od ostatnich wymiotów, aby móc podać napar z siemienia lnianego w celu odbudowania wyściółki śluzowej w żołądku. Zaczynamy od łyżeczki naparu i przy braku odruchów wymiotnych podajemy kolejną w 20-minutowych odstępach.

Ile trwa zatrucie u psa?

Czas występowania zatrucia u psa jest uzależniony od tego, kiedy udało zauważyć się pierwsze objawy. Im szybsza diagnoza zatrucia psa , tym szybsza udzielona mu pomoc. Najczęściej szybka interwencja sprawia, iż pies zapomina o zatruciu już nawet po 2 dniach. Oczywiście okres rekonwalescencji może wydłużyć się w przypadku słabej kondycji zwierzęcia, a także złego stanu zdrowia przed samym zatruciem.

Aby pies odzyskał utraconą masę, warto zakupić karmę dla psa na przytycie. Więcej na ten temat przeczytacie na https://blog.piesotto.pl/zatrucie-u-psa/.