Ile lat ma Bóg?
Wiara

Ile lat ma Bóg?

Wyobrażamy sobie Boga jako czcigodnego starca z długą brodą. Zatem powinien być raczej wiekowym Bytem. Ale ile konkretnie miałby mieć lat – czy da się to w ogóle określić? Nie, ale można podać przybliżony wiek, który – rzecz jasna – będzie się różnił od tego, jakie weźmiemy w rachubę kryteria.

Bóg nie ma lat

Najpierw podejdźmy do kwestii z punktu widzenia ludzi wierzących. Otóż tutaj nie ma żadnych wątpliwości, Bóg jest w ujęciu chrześcijańskim Bytem Przedwiecznym, czyli takim, który nie ma swego początku czy końca. Był przed stworzeniem świata i będzie po jego zakończeniu. Gdyby narodził się. w pewnym momencie, nie mógłby być tak potężny i doskonały.

Bóg ma około 7 tysięcy lat

Pojęcie “Boga” można różnorako rozumieć. Najpierw wspomnieliśmy o Nim jako o realnie istniejącym. Pojawia się jednak w wielu dyskusjach jako “konstrukt myślowy” czy “twór ludzkiej wyobraźni”. Czy Bóg mógłby istnieć bez człowieka? To jest dość nurtujące pytanie. Przy czym Bóg nie pojawił się w ludzkim umyśle i wierzeniach od zarania ludzkości. W paleolicie bowiem był jeszcze zbyt mało kulturowo rozwiniętym stworzeniem. Nie potrafił spekulować i nie miał wizji egzystencji pośmiertnej, swoje nadzieje i aspiracje dzielił raczej z innymi zwierzętami. Zaczęło się to zmieniać u schyłku kolejnej epoki, mianowicie neolitu, kiedy to człek począł obrabiać kamień bardziej subtelnymi i zaawansowanymi metodami. Wtedy też zwraca się ku pewnym wierzeniom, wyznaje najpierw kult Płodnej Matki czy Słońca (co znajduje odzwierciedlenie w wytwarzanych przedmiotach czy prymitywnych malunkach).

Lecz dopiero w epoce brązu narodziła się idea istoty wyższej, którą dzisiaj nazywamy Bogiem. I miało to miejsce około 7 tysięcy lat temu. Lecz nie sposób podać konkretnej daty czy wskazać na osobę lub plemię, w którego wyobraźni narodziłby się Bóg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *