Wiara

Czy Jezus był obrzezany?

Postać Jezusa do dziś budzi liczne spory – między innymi wśród teologów. Nieraz powstawały groźne z punktu widzenia Kościoła herezje chrystologiczne. Co ciekawe, także pobożni katolicy – bywalcy cotygodniowych mszy – nie znają dobrze Pisma Świętego i niektórych informacji na temat założyciela ich religii. Często jesteśmy pytani o to, czy Jezus był obrzezany? Postanowiliśmy więc zgłębić temat i rozwiać w tej materii wszelkie wątpliwości.

Obrzezanie Jezusa

Najpierw spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, kierując się tzw. Zdrowym rozumem. Zatem tak na zdrowy rozum to Jezus musiał zostać obrzezany. Był przecież wyznawcą religii mojżeszowej i uczęszczał do synagogi, w której dość szybko zaczął nauczać starszych od siebie. Wiemy przecież, że już od czasów Abrahama chłopcy ósmego dnia po narodzinach muszą zostać poddani rytuałowi obrzezania. Wiązało się z nim także nadanie dziecięciu imienia. Jezus był wprawdzie Synem Bożym, ale podlegał takim samym prawom i obrzędom jak inne dzieci, które rodziły się wówczas w Palestynie.

Obrzezanie Jezusa: Biblia

Wychodzimy z założenia, że wiadomości na temat postaci biblijnych – a do takich zalicza się między innymi Pan Jezus – szukamy w najpewniejszych źródłach. W pierwszej kolejności zaliczamy do nich zarówno Stary jak i Nowy Testament. Niegdyś, chcąc poznać prawdę, musieliśmy wertować wytrwale dość obszerne Księgi. Aktualnie dzięki możliwościom Sieci Internetowej, kwerenda danych jest znacznie prostsza.

Wpisujemy w okienko odpowiednią frazę i po chwili otrzymujemy wykaz rozdziałów i wersów – które odnoszą się do danej sprawy.

Bez problemu więc odszukujemy pożądany przez nas ustęp. W Ewangelii świętego Łukasza stoi jak byk, że ósmego dnia “należało obrzezać Dziecię, nadano mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie”.

Święty napletek

Po świecie chrześcijańskim rozsiane są relikwie, czyli cząstki świętych lub pozostałości ich szat. Jedną z bardziej zdumiewających i dla niektórych być może szokujących jest “Święty napletek”. Zgodnie z tradycją ma on pochodzić właśnie od Pana Jezusa. Jednak oficjalnie, po III soborze watykańskim, zaprzestano uroczystych obchodów z nią związanych – być może by nie budzić niepotrzebnie kontrowersji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *