czy osa zapyla kwiaty?
Świat zwierząt

Czy osa zapyla kwiaty?

Osa bywa dość natarczywa, zdarza się także, że broni się przeciwko nam żądłem. Użądlenie bywa bolesne, a w niektórych przypadkach nawet zagrażające życiu. Tym niemniej jest to pożyteczne stworzenie. Jako drapieżnik stojący na końcu łańcucha pokarmowego wśród stawonogów, eliminuje wielu potencjalnych szkodników. Ale to jeszcze nie wszystko, osy bowiem zaliczają się także do zapylaczy…

Osa jako zapylacz kwiatów

Ktoś mógłby pomyśleć, że osy nie robią nic innego tylko latają nam koło nosa, siadają na drożdżówkach oraz innych łakociach, a nawet nas żądlą. Tymczasem bardzo rzadko do tego dochodzi.

Dorosłe osy nie pożywiają się innymi owadami, natomiast polują na nie, aby dostarczyć pożywienie swoim dzieciom, które jak na larwy przystało są bardzo żarłoczne. Wówczas przydaje im się żądło, które wbijają w ciała ofiar, paraliżują je i przynoszą pociechom. Same natomiast nie żywią się strawą pochodzenia zwierzęcego. Gustują bowiem w owocach, pożywnych sokach oraz nektarze kwiatowym. W związku z ostatnim daniem osy pojawiają się na łąkach oraz w innych miejscach, w których rosną kwiaty. Przechodząc z jednego na drugi, zapylają rośliny.

Osy nie należą do najskuteczniejszych zapylaczy, lecz i tę robotę należy, oczywiście, docenić – gdyż jest nieoceniona. Pszczoły są bardziej włochate, podobnie trzmiele czy nawet muchy. To na nich osiada bardzo dużo kwiatowego pyłku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *