Niedawno pisaliśmy o ptaszkach z czerwonym brzuszkiem, tym razem również skupimy się na tej części ciała, lecz tym razem interesują nas gatunki, których gatunki mają rudy brzuszek. W naszej awifaunie znajdziemy kilku takich reprezentantów.
Czemu ptak ma rudy brzuch?
Zanim wymienimy wszystkie ptaki, które spełniają to kryterium, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektóre mają rudy brzuch? Trudno powiedzieć, czemu akurat przybrały taką barwę. W każdym razie wyrazista plama na brzuchu ma istotne znaczenie dla rozwoju danego gatunku. Przykładem może być rudzik, ptak znany, który w niektórych krajach jest symbolem świąt Bożego Narodzenia – pewnie wpływ na ten wybór ma rudo zabarwiona twarz, pierś i część brzucha. Badacze stwierdzili, że po wielkości owej barwnej plamy można ocenić, jak doświadczonym ptakiem jest dany osobnik; z każdym rokiem się ona powiększa. Im ptak jest starszy, tym lepiej sobie radzi z trudami życia, zatem lepiej się nadaje jako ewentualny partner. Poza tym wyrazista ruda pierś jest sygnałem dla innych samców, żeby się trzymali z daleka. Rudzik jest wybitnie terytorialnym ptakiem – także zimą!
Inne ptaki z rudym brzuszkiem
Rudzik to ptak, którego rude fragmenty spodu ciała najbardziej rzucają nam się w oko. Poza tym występuje latem pospolicie w miejskich parkach i nie jest zanadto płochliwy. Niemniej wśród rodzimych ptaków znajdziemy więcej gatunków z rudym brzuchem.
Jest nią na przykład pleszka, której samczyk odznacza się czarną maską na twarzy, białym czołem i jasnorudym brzuchem oraz piersią. Nieco podobnie ubarwiony jest kowalik z jasnorudym brzuszkiem (choć jego szata nie jest tak nasycona kolorami), którego widujemy w lasach i parkach, jak chodzi po drzewach głową w dół! Z kolei spacerując wzdłuż rzeki – szczególnie czystej – możemy natrafić na małego, ale obdarzonego dużym dziobem i barwnym upierzeniem zimorodka. Ten pogromca małych rybek ma rudawy spód ciała. Na polach i łąkach da się zaś zobaczyć kląskawkę i pokląskwę, podobne do siebie, zresztą spokrewnione ze sobą ptaki. Pierwszy ma czarną głowę, natomiast drugi ciemną twarz i białe “brewki”.
Wszędobylska jest zięba, która odznacza się pięknym i łatwym do zapamiętania śpiewem. Rozmiarem równa się z serdecznym wróblem. Jedną z cech szczególnym jest również rdzawoczerwony brzuszek.