jak działa aparat ortodontyczny
Zagwozdki

Jak działa aparat ortodontyczny?

Wady zgryzu stanowią powszechny problem, który dotyczy ogromnej części społeczeństwa. Uwarunkowane są one czynnikami genetycznymi, środowiskowymi lub chorobowymi, a ich korekcja poprawia komfort oraz jakość życia. W trakcie leczenia wykorzystuje się specjalistyczny mechanizm o bezpośrednim wpływie na uzębienie. Jak działa aparat ortodontyczny i czy warto go zakładać?

Leczenie ortodontyczne

Leczenie wad zgryzu przeprowadzane jest przez specjalistę z dziedziny ortodoncji i polega na uzyskaniu prawidłowej linii uzębienia. Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w trakcie terapii jest aparat, którego dopasowanie opiera się na wykonaniu wycisku oraz odtworzeniu nieprawidłowości na modelu diagnostycznym. Dzięki temu lekarz zyskuje możliwość zapoznania się z danym przypadkiem, a także przygotowuje szczegółowy plan postępowania. Dokładny proces przygotowawczy ma ogromny wpływ na uzyskanie satysfakcjonujących efektów leczenia.

Zasada działania aparatu ortodontycznego

Stały aparat ortodontyczny składa się z trzech podstawowych części – zamków, ligatury i łuku. Wszystkie te elementy oddziałują między sobą, wykazując bezpośredni wpływ na uzębienie. W wyniku wywieranego przez nie nacisku dochodzi do przemieszczenia poszczególnych partii zębów oraz ich prawidłowym ustawieniu względem linii szczęk i żuchwy. Celem leczenia ortodontycznego jest wyeliminowanie istniejącej wady zgryzu, co dodatkowo zapewnia korzyści w postaci poprawy ogólnego wyglądu.

Korekcja przy użyciu aparatu ortodontycznego to wieloetapowy proces, którego długość uzależniona jest od rodzaju i stopnia zaawansowania wady. W większości przypadków leczenie trwa przez okres kilku lat z uwzględnieniem zmian w obrębie linii szczękowej oraz żuchwowej zębów. Tak kompleksowe podejście do przypadku daje niezwykle trwałe oraz widoczne efekty, jednocześnie przekładając się na zadowolenie pacjenta.

HEJO!