herbata na ból gardła
Porady

Herbata na ból gardła

To naturalne remedium na ból gardła w postaci herbaty nigdy nie zawodzi, kiedy ktoś jest naprawdę chory. Pomaga również na delikatne gorączki i zalegającą wydzielinę w okolicach górnych dróg oddechowych. Ten rodzaj herbaty sprawdzi się również jako naturalna alternatywa uśmierzająca objawy astmy i powiększonych migdałków. Prawdą jest to, że herbata na ból gardła polecana jest nawet przez lekarzy pierwszego kontaktu.

Czy herbata wystarczy, aby zapobiec bólom gardła?

Przygotowywanie herbaty lub nawet podgrzanej wody z dodatkiem cytryny i miodu to uświęcony od setek lat sposób na złagodzenie bólu gardła. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że sam miód może być środkiem, który jest w stanie stłumić kaszel. W jednym badaniu dzieciom w wieku dwóch lat i starszym, które cierpiały na infekcje górnego układu dróg oddechowych, podawano regularnie dwie łyżeczki naturalnego miodu bezpośrednio przed snem. Odnotowano wówczas, że miód zmniejszał kaszel, dzięki czemu poprawiał jakość snu.

W rzeczywistości miód okazał się tak samo skuteczny, jak syntetyczne leki na hamujące kaszel w standardowych dawkach dostępnych bez recepty. Nawet jeżeli do tej pory ktoś nie stosował naturalnych metod leczniczych, warto spróbować. Miód jest niezwykle tanim składnikiem w porównaniu do wielu specjalistycznych leków. Należy mieć jednak na uwadze, że tej metody nie wolno stosować w przypadku dzieci poniżej pierwszego roku życia.

Należy pamiętać również o tym, że w praktyce delikatny kaszel nie jest zły dla naszego organizmu. Jest to naturalny proces, dzięki któremu ludzki organizm pozbywa się nadmiaru śluzu z dróg oddechowych. Jeżeli osoba zdaje się zdrowa i występuje u niej kaszel bez dodatkowych objawów w postaci silnego kataru, gorączki, bólu głowy lub kończyn dolnych, nie ma potrzeby, aby podawać miksturę w postaci ciepłej herbaty z miodem i cytryną.