herbata na oczy
Porady

Herbata na oczy

Jednym ze sposobów na zmęczone i obolałe oczy jest stosowanie okładów z herbaty. Metoda ta znana jest od lat, ale czy związane to jest z jej skutecznością? A może to efekt placebo, który spowodowany jest latami legend o zbawiennym działaniu tego naparu.

Okłady z herbaty na zapalenie spojówek

Do najchętniej praktykowanych domowych sposobów leczniczych zaliczyć można okłady z herbaty na zapalenie spojówek. Głównym celem tego zabiegu jest złagodzenie uciążliwych objawów infekcji lub alergii. Sposób ten jest niezwykle popularny wśród osób praktykujących medycynę chińską.

Herbatą najczęściej stosowaną przy schorzeniach okulistycznych jest herbata czarna. Pozyskuje się ją w założonym procesie, który składa się z 4 następujących etapów: więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia.

Czarna herbata na zapalenie spojówek

Dlaczego czarna herbata jest tak skuteczna w walce z zapaleniem spojówek? Otóż zawarte w jej składzie substancje mają przede wszystkim właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. To właśnie związki fenelowe wpływają na redukcję żywych komórek bakterii. Czarna herbata ma również działania przeciwobrzękowe.

Zapalenie spojówek wiąże się z wieloma uciążliwymi w codziennym życiu objawami:

  • pieczenie,
  • bolesność spojówek,
  • silny obrzęk powiek,
  • świąd.

Stosowanie okładów z czarnej herbaty przyniesie ulgę i zadziała kojąco. Z pewnością efekt zabiegu da się odczuć już podczas pierwszego stosowania.

Parzenie czarnej herbaty

Jak przygotować napar, który przyniesie nam ulgę i pozwoli szybciej wyleczyć chore oczy:

  1. Na samym początku zagotuj wodę.
  2. Następnie zaparz dwie torebki czarnej herbaty i trzymaj je w gorącej wodzie około 5 minut.
  3. Wyjmij torebki z wody, ale ich nie wyciskaj tylko pozostaw do ostygnięcia.
  4. Po około 5-10 minutach połóż torebki na powiekach obu oczu.
  5. Torebki należy trzymać około 15 minut.