herbata z miodem i cytryną
Porady

Herbata z miodem i cytryną

Istnieją takie okresy, kiedy z większą przyjemnością sięgamy po herbatę z miodem i cytryną. Połączenie takie działa rozgrzewająco, dlatego lubimy się nim raczyć zimą i chłodną jesienią. Również jest jak znalazł na przeziębienie. I to właśnie z nim nam się kojarzy, ale – co ciekawe – mieszanka ta ma również wiele innych dobroczynnych właściwości

Środek na przeziębienie

Jak tylko łapie nas przeziębienie, szybko przechodzimy do sprawdzonych działań, które niemal stanowią nasze rytuały. Poza rzeczywistym oddziaływaniem tych środków na dotknięty chorobą organizm, jest jeszcze wpływ psychologiczny, który możemy tu nazwać autosugestią. Jeśli wierzymy mocno, że coś pomoże, wtedy naprawdę zaczyna to działać. Poza tym nie czekamy z założonymi rękami, a działamy.

Jednym z takich rytuałów jest picie herbaty wzbogaconej o miód i cytynę (a nieraz, dla jeszcze efektywniejszego działania – również imbirem). Ma ona działanie rozgrzewające, a to ciepła nam brakuje, kiedy uskarżamy się na przeziębienie.

Przeciw wolnym rodnikom

Sok z cytryny obfituje w antyoksydanty, które pomagają nam przeciwstawić się wolnym rodnikom. To o tyle ważne, że te niepożądane cząsteczki przyspieszają przebieg starzenia się organizmu. Antyoksydanty i dodatkowo witamina C sprawią, że nasza skóra dłużej zachowa gładkość i elastyczność.

Sposób na nadmierne łaknienie

Jeśli zbyt często odczuwamy głód, to warto się skusić na filiżankę herbaty z miodem i cytryną. Sok cytryny w połączeniu z kofeiną sprawią, że odczujemy nasycenie.

Poza tym taki napar polecamy również po posiłkach, szczególnie obfitych i tłustych, kiedy mamy problemy z prawidłowem trawieniem. Jego filiżanka pomoże żołądkowi wyprodukować żółć.

Równocześnie odradzamy tę miksturę osobom cierpiącym na refluks żołądkowy.

Przepis na herbatę z miodem i cytryną

Istnieje wiele sposobów przyrządzania herbaty z miodem i cytryną. Nieraz radzi się, aby miód dodać dopiero wtedy, gdy napar nieco przestugnie, aby nie tracił swych cennych właściwości. Poza tym możemy bądź wkroić plasterek cytryny, bądź wycisnąć do kubka pożądaną ilość soku.

Jaką metodę obierzemy zależy już od naszych preferencji!