ile żyją słonie?
Świat zwierząt

Ile żyją słonie?

Duże stworzenia mogą zwykle żyć dość długo, choć i małym, czy wręcz maleńkim również się to zdarza. Jeśli chodzi o tych olbrzymów, to największymi stworzeniami lądowymi są słonie. I należą też to długowiecznych zwierząt. Ile więc żyją?

Co wpływa na długość życia słonia?

Jak w przypadku wielu pytań, także i tutaj nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Należy najpierw dokonać pewnych rozróżnień. W pierwszej kolejności istotne jest to, czy mamy na myśli stworzenia żyjące na wolności (na przykład na wydzielonych rezerwatach), czy trzymane w niewoli (tutaj mamy na myśli ogrody zoologiczne). Niektórzy mogą być zaskoczeni (sami byliśmy, gdy się o tym dowiedzieliśmy), ale okazy, które pędzą żywot w zoo żyją krócej niż te, które zażywają większej swobody. Z reguły w niewoli zwierzę ma dostęp do pełnowartościowego pokarmu, a także nie jest narażone na atak drapieżców czy agresywnych ludzi (kłusowników), stąd też dożywają sędziwszego wieku. Nie dotyczy to słoni.

Ile żyją słonie afrykańskie?

Kiedy słonie afrykańskie, przechadzające się sawanną, żyją średnio prawie 60 lat, a najstarsze okazy dożywają 70 czy nawet więcej, tak w ogrodach zoologicznych (i to tych najlepszych) ich życie jest zdecydowanie krótsze i średnio wynosi zaledwie 17 lat. Różnica jest znaczna.

Ile żyją słonie leśne?

Podobnie jest w przypadku nieco mniejszych słoni leśnych, które na wolności żyją 60-70 lat, w niewoli średnio także nie dożywają dwudziestego roku życia.

Ile żyją słonie indyjskie

A jak długo żyją słonie indyjskie? Na swobodzie żyją nieco krócej niż afrykańscy pobratymcy, bo średnio 48 lat. W niewoli średni czas życia wynosi 19 lat.

Czym to jest spowodowane? Naukowcy postanowili przeniknąć problem. Doszli do wniosku, że głównymi czynnikami niesprzyjającymi długowieczności u uwięzionych słoni są stres i brak ruchu, które wywołują otyłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *