szczur we śnie
Świat alternatywny

Szczur we śnie

Szczur z pewnością nie należy do zwierząt uwielbianych przez ludzi. Zjadają wprawdzie odpadki, ale przy okazji przenoszą choroby i mogą być agresywne. Ale oczywiście tylko się bronią i należy wykazać się dużą wyrozumiałością… Szczury nie tylko goszczą w piwnicach i kanałach, ale dość często pojawiają się w naszych snach. Co to może oznaczać?

Co oznacza szczur we śnie

Szczur w kulturach Dalekiego Wschodu nie ma jednoznacznie złej opinii, a wręcz odwrotnie, gdyż często kojarzony jest z pomyślnością, żywotnością (co zapewne wynika ze zdolności rozrodczych tego stworzenia). W każdym razie w kulturze zachodniej nie ma już tak dobrej opinii. Utożsamiamy go z brudem i nieczystościami, choć, nawiasem mówiąc, zapominamy przy tym, że to zanieczyszczenie sami produkujemy, stwarzając zarazem szczurom idealne środowisko do swobodnego rozwoju.

Nikczemność i podstęp

Jak wiemy nieczyste może być także sumienie, a brudne bywają na przykład zagrywki czy czyny; skalać można się też grzechem. Zatem szczur we śnie może oznaczać kogoś z naszego otoczenia, kto nam zagraża. Nie ujawnia wprost wrogiej postawy (podobnie jak szczur, który kryje się pod ziemią w kanale), ale knuje i intryguje. Niewykluczone, że chodzi o kogoś z bliskiego otoczenia, komu na przykład bardzo ufamy. Sen, w którym pojawia się szczur, jest zatem zawoalowaną przestrogą i ostrzeżeniem. 

Szczur jako nieświadome myśli

Tym niemniej szczur może się odnosić do nas samych, a konkretniej: naszej nieświadomości. Pojawiając się w marzeniu sennym wskazuje na nieczyste sumienie, grzeszne czy zdrożne myśli (lub nieakceptowane przez otoczenie). Szczur, jak wiemy, wędruje i żeruje głównie nocą. A noc jest metaforą uśpionej nieświadomości.

Szczur jako śmierć

Śniący się szczur w tradycji ludowej jest złym omenem, oznaczającym nieszczęście, chorobę, a często także śmierć. W średniowieczu Europę spustoszyła Czarna Śmierć, którą przywlokły zza morza szczury (będąc jej przenosicielami), co zapewne zapisało się wyraźnie w pamięci kolektywnej ludzkości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *