Świat alternatywny

Jak wygląda pan Kleks?

Być może kiedyś go mijaliście na ulicy lub pływaliście w tym samym basenie, ale nie udało Wam się go rozpoznać. Aby następnym razem się udało, przygotowaliśmy artykuł, w którym opisujemy jego wygląd. Chodzi o wybitnego maga, który swoją magią oczarował niejedno dziecko (a prawdopodobnie także wielu dorosłych). Prezentujemy więc sylwetkę Ambrożego Kleksa.

Cechy zewnętrzne Ambrożego Kleksa

Pan Kleks to niezwykły czarodziej, nauczyciel i wychowawca. Po raz pierwszy dał się poznać jako bohater powieści Jana Brzechwy. Książka została wydana niedługo po zakończeniu II Wojny Światowej. Szybko zyskała rozgłos i podziw wśród młodych odbiorców. Następnie powstały dwie kolejne części, współtworząc trylogię. Słynny Ambroży przyjmował do szkoły chłopców, by rozwijać w nich wyobraźnię i prowadzić po ścieżkach bajek i baśni. Na kartach utworu Kleks obdarzony jest mieniącymi się barwami tęczy piegami – wydaje się, że to dość istotny znak, niewielu bowiem ludzi może się poszczycić podobną ozdobą. Szczególne są także okularki, które kształtem jako żywo przywołują skojarzenie z małym, lecz śmigłym rowerkiem. Poza tym książkowego maga cechuje bujna, kolorowa czupryna oraz gęsta broda, która dodaje mu autorytetu, a zarazem wyglądu poczciwego wujaszka.

W powieści pan Kleks często przyodziewa się w cytrynowożółtą kamizelkę, która – jak można by śmiało pomyśleć – składa się wyłącznie z kieszeni. Znajdują się w nich między innymi… ogniki.

Nieco inną szatę czcigodny perceptor nosi w filmowej adaptacji. Jest to bowiem gustowny, karmazynowy surdut, z którym się nie rozstaje w żadnej przygodzie (czyli odsłonie cyklu filmowego). W rolę Kleksa wcielił się genialnie Piotr Fronczewski, którego głos sprostał wymaganiom snucia pieśni.