Każdego roku możemy uświadczyć nowych akcji promujących czytelnictwo zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Nie wiadomo, czy są skuteczne, bo wciąż spotykamy się z nurtującym pytaniem, czy warto czytać książki? Jest ono z pozoru łatwe, ale właściwie nie da się udzielić na nie jednej prostej odpowiedzi. Dlatego też poświęciliśmy tej kwestii osobny artykuł.
Wychodzi na to, żę warto, gdyż…
Czy warto czytać książki: argumenty
Niektórzy twierdzą, że czytanie książek samo w sobie jest wartością. Warto by na to nanieść pewną subtelną poprawkę, szczególnie że już od dobrych kilku czy kilkunastu lat rynek księgarski zalewa fala tandety. Każdego dnia rodzi się nowy pisarz czy – szczególnie – pisarka. Nie trzeba wiele, wystarczy umiejętność składania zdań i historia sklecona naprędce. CZytelnik to łyknie. Owszem, łyknie, o ile nie jest wytrawnym koneserem literatury. Wychodzimy z założenia, że warto czytać książki, lecz wyłącznie wtedy, kiedy przedstawiają sobą jakąś wartość. Zabicie nudy – jak to się mówi – również jest czasem w cenie. Ale czemu, jeżeli już sięgamy po książkę, nie wybrać pozycji ciekawie i kunsztownie napisanej?
W takim układzie lepiej przeczytać w ciągu roku jeden dramat Szekspira niż sto powieścideł pisanych według dawno temu zużytych wzorców.
Wartości, jakie niesie czytanie dobrej literatury
Czytając, oswajamy się z językiem. Poznajemy jego ortografię, gramatykę, rytm zdań, a nawet jego melodię. Wzbogacamy również swoje słownictwo, dzięki czemu łatwiej nam nie tylko opisać świat – więc to, co widzimy – ale również nasze emocje… Wprawdzie zdarzają się sytuacje, gdy “słów brak”, ale jeśli dużo czytamy dobrej literatury, wówczas będzie ich zdecydowanie mniej.
Poprzez czytanie książek mamy możność podróżowania nie tylko na odległe kontynenty czy wymyślone, ale bogate baśniowe krainy. Cofamy się także w czasy, na przykład aż do XVII wieku, by śledzić zmagania Kmicica z samym sobą oraz najeźdźcami ze Szwecji. W przypadku gdy nie pasjonujemy się żadną epoką historyczną, zawsze możemy pofrunąć wyobraźnią w przyszłość i obserwować, jak bardzo zmienił się człowiek i społeczeństwo (chodzi oczywiście o literaturę sci-fi).
Literatura piękna bogata jest w idee i głębokie przemyślenia. Będąc molem książkowym, zapoznajemy się z nimi i dostrzegamy w nich coś dobrego bądź złego. Mnogość sprzecznych koncepcji pomaga nam się zdystansować i uargumentować swój punkt widzenia.
Niewątpliwie nasze życie wewnętrzne staje się znacznie bogatsze!