Zagwozdki

Co ma najwięcej żelaza?

Żelazo jest jednym z kluczowych mikroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego niedobór skutkuje ogólnym osłabieniem, przewlekłym zmęczeniem, pogorszeniem się stanu skóry, włosów i paznokci. Główną konsekwencją niedoboru tego pierwiastka jest anemia, czyli niedokrwistość. Jest to stan chorobowy, którego nie należy lekceważyć. Typowymi objawami anemii jest bladość skóry, sińce pod oczami, niski próg wytrzymałości na stres i zmęczenie. Na szczęście żelazo jest łatwo przyswajalne w pokarmach, nietrudno więc uzupełnić jego braki w organizmie. Co ma najwięcej żelaza?

Jak uzupełnić braki żelaza w organizmie?

Żelazo możemy dostarczyć sobie w dwóch rodzajach żywności. Znajdziemy je zarówno w pożywieniu pochodzenia zwierzęcego- z którego ten pierwiastek jest lepiej przyswajalny, jak i w pożywieniu pochodzenia roślinnego- co z pewnością ucieszy osoby niejedzące mięsa.

Jeśli chodzi o produkty mięsne, to na szczycie listy znajduje się wątroba. Jest najlepszym źródłem żelaza, które możemy sobie dostarczyć w diecie. Niezależnie od tego, czy wybierzemy wątróbkę wieprzową, wołową, czy drobiową, w jej 100 g znajdziemy aż 20 mg żelaza. Ogólnie wybierając podroby, przetwory mięsne, a w szczególności produkty mięsne z zawartością krwi, czyli np. kaszankę zadbamy o prawidłowy wskaźnik żelaza w naszym organizmie. Innym źródłem żelaza są ryby. Najbardziej polecane są te tłuste, czyli np. makrela, tuńczyk w oleju, sardynki.

Dieta bogata w żelazo opierać się może także na produktach roślinnych. Wegetarianie powinni sięgnąć przede wszystkim po produkty zbożowe. Owsianka z otrębów ryżowych lub pszennych zawiera od 10 do 18 mg żelaza na 100 g. Na śniadanie warto również zaserwować sobie kromkę pieczywa pełnoziarnistego posmarowaną masłem sezamowym. Dobrym źródłem żelaza są także owoce. Osoby cierpiące na anemię powinny wprowadzić do swojego jadłospisu morele, suszone śliwki, jabłka, jagody. Sałatki warzywne warto urozmaicić nasionami pestek dyni i słonecznika, wzbogacając tym samym swój posiłek o sporą ilość żelaza. Na deser najlepiej wybrać gorzką czekoladę, która zawiera sporo cennego kakao. W jego 100 g znajduje się aż 10 mg żelaza.

Niezależenie od tego, czy jesteśmy mięsożercami, czy preferujemy kuchnię opartą na składnikach pochodzenia roślinnego, wybierajmy produkty bogate w żelazo, by uchronić się od nieprzyjemnych skutków jego niedoboru.