największe jezioro w polsce
Turystyka

Najgłębsze jezioro w Polsce

Największym jeziorem w Polsce jest jezioro Hańcza. Stanowi ona także jedno z większych jezior, które położone są na Suwalszczyźnie.

Jezioro Hańcza

Najgłębsze jezioro w Polsce to jezioro Hańcza. Posiada ono powierzchnię całkowitą, która liczy około 304,04 hektarów. Natomiast jego maksymalna głębokość liczy około 108,5 metrów, a średnia głębokość 38,7 metrów. Jest ono długie na 4530 metrów oraz szerokie na 1150 metrów. Przez jezioro przepływa rzeka taka jak Czarna Hańcza. Jezioro Hańcza znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jest ono pod ochroną oraz posiada formę rezerwatu przyrody jako rezerwat przyrody Jezioro Hańcza. Rezerwat posiada charakter krajobrazowo-wodny. Jezioro Hańcza jest bardzo popularnym jeziorem na Suwalszczyźnie i chętnie odwiedzanym przez turystów, ze względu na swój niepowtarzalny klimat. Z całą pewnością każdy chce zobaczyć najgłębsze jezioro w Polsce. Jest ono także idealne do nurkowania, ponieważ posiada bardzo przejrzyste wody i jest odpowiednio głębokie.

Charakterystyka jeziora

Jezioro Hańcza jest jeziorem polodowcowym, czyli powstałym z roztopu wód polodowcowych. Jest to akwen o charakterze oligotroficznym, co oznacza, że posiada on bardzo czyste i przejrzyste wody, które są w bardzo dobry sposób natlenione. Jego dno jest piaszczysto-żwirowe, a na brzegu można znaleźć liczne głazy. W jeziorze obecne są unikalne okazy flory i fauny, które nie są często spotykane w innych miejscach. Wśród nich można wyszczególnić rośliny takie jak zanurzone ramienice oraz rdestnice, a także wynurzoną trzcinę, oczeret, pałkę, skrzyp, tatarak oraz turzycę. Najgłębsze jezioro w Polsce posiada linię brzegową o średnio rozwiniętym poziomie, jednak znajdują się tam liczne zatoki, które z całą pewnością warto odwiedzić z uwagi na ich niepowtarzalny urok.