najczystsze jezioro w Polsce
Turystyka

Najczystsze jezioro w Polsce

Za najczystsze jezioro w Polsce uważane jest jezioro Jasne, inaczej nazwane także jeziorem Czystym. Znajduje się ono w województwie warmińsko-mazurskim, na terenie Pojezierza Iławskiego.

Jezioro Jasne

Jezioro Jasne położone jest niedaleko wsi Siemiany w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim. Posiada ono powierzchnię całkowitą, która liczy około 11 hektarów. Jego głębokość maksymalna wynosi około 20 metrów, a średnia głębokość liczy sobie około 8 metrów. Objętość jeziora to około 873 tysiące metrów sześciennych. Jezioro Jasne położone jest na obszarze Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Stanowi ono także rezerwat przyrody Jasne. Jezioro Jasne jest bardzo popularnym celem różnego rodzaju wycieczek turystycznych, ponieważ posiada bardzo czyste wody. Dookoła jeziora można także znaleźć ścieżkę spacerową, która jest idealnym miejscem do podziwiania go w całej jego okazałości.

Charakterystyka jeziora

Jezioro Jasne to jezioro o charakterze oligotroficznym. Jest ono w pełni bezodpływowe. Uważa się, że wody w tym jeziorze są jednymi z najbardziej czystych i przejrzystych w całej Polsce. Światło może docierać w głąb jeziora nawet na głębokość czternastu, piętnastu metrów, co jest bardzo sporą głębokością, w porównaniu do innych jezior. Jezioro Jasne ze względu na swój niepowtarzalny charakter jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego. Fauna i flora w jeziorze nie jest za bardzo rozwinięta, głównie ze względu na parametry wody, która się w nim znajduje. Woda w jeziorze posiada bardzo kwaśne pH, które liczy około 4,3. Nie jest ono korzystne dla rozwoju różnego rodzaju roślin lub zwierząt. Jezioro jest bardzo przejrzyste, jednak bardzo mało rzeczy można podziwiać w jego głębinach. Mimo to z całą pewnością warto je odwiedzić.