co zobaczyć w toruniu
Turystyka

Co zobaczyć w Toruniu?

Toruń to bardzo malownicze i piękne miasto. Swoją urodę zawdzięcza przede wszystkim doskonałej lokalizacji, średniowiecznemu budownictwu i temu, iż wyszedł praktycznie bez szwanku z wojennej pożogi. Przez co zachowała się w stanie niemal niezmienionym gotycka architektura.

Co warto zobaczyć w Toruniu

Na pierwszy plan wysuwają się z pewnością Zamek Krzyżacki i średniowieczne kościoły na przykład świętego Jakuba czy Kościół Mariacki. Oddają one wiernie nastrój średniowiecza i są wyrazem architektonicznego geniuszu ich twórców. Na uwagę zasługuje również Kępa Bazarowa, czyli nadwiślańska panorama Wisły, której trudno się oprzeć. Zerkając na nią- ma się wrażenie, iż patrzy się na unikalny rezerwat przyrody pośrodku wielkiego miasta.

W Toruniu nie można przejść obojętnie także obok przepięknych, kolorowych ozdobnych witraży, które były chlubą średniowiecza. Dzięki nim tutejsze obiekty sakralne wyglądały jeszcze dostojniej.

Czego nie można absolutnie pominąć, będąc w Toruniu?

Punktem obowiązkowym każdego pobytu w tym mieście jest odwiedzenie i odnalezienie pomnika Mikołaja Kopernika. Ten słynny astronom jest przecież wizytówką i chlubą Torunia. Będąc w tym mieście, trzeba absolutnie zahaczyć o obserwatorium astronomiczne jego imienia. Warto przecież dowiedzieć się czegoś więcej o życiu i działalności tak wybitnej jednostki. Atrakcją godną uwieńczenia w rodzinnym albumie fotograficznym jest również dzwon Tuba Dei drugi co do wielkości tego typu obiekt w Polsce.

Z czego jeszcze słynie Toruń?

Na pewno z tutejszych pierników. Są one wyrabiane wedle sprawdzonej i niezmiennej receptury. I zapewne dlatego mają taki niepowtarzalny i charakterystyczny smak. W Toruniu powstało nawet Muzeum Piernika i stanowi ono jeden z podstawowych zabytków, którym chełpi się miasto. Być w Toruniu i nie kupić pierników, to tak jak być w Zakopanem i nie spróbować oscypka.