czy wróbel zimuje w Polsce?
Świat zwierząt

Czy wróbel zimuje w Polsce?

Wróbel jest, jak się wydaje, jednym z popularniejszych w Polsce ptaków. Nawet ci, którzy wcale się nie interesują przyrodą czy ptakami, wiedzą mniej więcej, jak wygląda oraz gdzie go spotkać. Jednak wciąż skrywa wiele tajemnic. Pojawiają się rozmaite pytania w związku z nimi. Na przykład takie, czy wróbel zimuje w Polsce? Odpowiedź jest prosta…

Ptak pod ścisłą ochroną

Zwykle jest tak, że doceniamy coś dopiero wtedy, gdy to stracimy, zwłaszcza bezpowrotnie. Wygląda na to, że nieszczególnie troszczymy się o wróble. Właściwie niemal ich już nie zauważamy, tak doskonale wtopiły się w otoczenie. Tymczasem za jakiś czas może ich zupełnie zabraknąć. Z roku na rok bowiem populacja wróbla (passer domesticus) spada, o czym pisaliśmy już szerzej w innym artykule. Dlatego też od wielu lat znajduje się na liście stworzeń objętych ścisłą ochrona gatunkową (poczytaj więcej: czy wróbel jest pod ochroną?). 

Domownik

Wróbel jest bardzo przywiązany do swoich terenów. Nie przemieszcza się na odległe dystanse, gdyż nie byłby w stanie. Młodsze osobniki odlatują kilometr czy dwa od miejsca, w którym przyszły na świat. Ale to już jest dla nich spore włóczykijstwo. Dlatego łatwo wysnuć wniosek, że wróbel zimuje w Polsce. Co więcej, nie oddala się od terenu, które wiosną/latem obrał za gniazdo. Zazwyczaj pozostaje w granicy osiedla czy wioski, w której zamieszkuje. Przez cały rok zza okien dobiega nas ich szczebiot. Kiedy inne stworzenia odlatują do zamorskich krain, na przykład do północnej Afryki, by ogrzać kości, wróbel stawia czoło niższym temperaturom i, jakkolwiek coraz rzadziej, śnieżnym opadom.

Co zabawne, spotykamy się czasem, choć nieczęsto, z pytaniem, czy wróbel zapada w sen zimowy. Oczywiście nie, gdyby tak było, nie obserwowalibyśmy ich w styczniu, jak urzędują na krzewie. Niewiele ptaków posiadło zdolność do hibernacji, właściwie dotyczy to wyłącznie jednego gatunku lelka.