Turystyka

Szczyrk: atrakcje w okolicy

Gminy Brenna, Istebna, Wisła, Ustroń i Szczyrk połączyły swoje siły, by promować uroki Beskidu Śląskiego. Odbywa się to pod hasłem: “Siła płynie z gór”. Rzeczywiście ten subregion zaliczany jest to jednych z atrakcyjniejszych w Polsce. Długo by opowiadać, co warto w nim zobaczyć. Dlatego też na dobry początek skupimy się na ostatnim z wymienionych miast. Jakie są atrakcje w Szczyrku i okolicy?

Kompleks skoczni narciarskich

Na północnym stoku góry Skalite (863 m.n.p.m.) osadzono kompleks skoczni narciarskich, który składa się z trzech obiektów, są to skocznie: normalna, średnia i mała. W Szczyrku regularnie odbywają się zawody w skokach. Przy czym są to na razie konkursy niższe rangą. W 2012 roku odbyły się mistrzostwa świata seniorów. Starsi zawodnicy mimo podeszłego wieku skakali całkiem daleko. Niedawno, bo w tym roku, w zawodach z cyklu Fis Cup zwyciężył utytułowany skoczek Richard Freitag.

Wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne

W Szczyrku i nieopodal miejscowości znajdują się malownicze góry zaliczane do pasma Beskidu Śląskiego. Jego najwyższym szczytem, należącym więc do Korony Gór Polski, jest Skrzyczne mierzące 1257 m.n.p.m. Nie jest to niebotyczna góra, niemniej znajdują się na niej atrakcyjne widoki i rzadkie okazy fauny oraz flory. Turyści mogą wjechać na szczyt komfortowym wyciągiem krzesełkowym. Szczególnie chętnie korzystają z niego zimą narciarze. W tej porze roku w Szczyrku bywa dość tłoczno, zupełnie inaczej jest latem, wówczas podróżnicy wybierają inne miejsca do odwiedzenia. 

Sanktuaria

Również samo miasto przyjemnie się zwiedza. Najstarszym jego zabytkiem jest kościół, znany jako Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Drewniana świątynia powstała w 1800 roku. Co ciekawe, nie jest to jedyne sanktuarium. Bo też, wędrując niebieskim szlakiem w kierunku Klimczoka (1117 m.n.p.m.), natrafiamy na Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski. W tym miejscu pod koniec XIX wieku pewna dziewczynka doznała objawień maryjnych.

Deptak nad Żylicą

Zanim udamy się na poważniejszą trasę i zdobędziemy największy szczyt Beskidu Śląskiego, warto się rozruszać spacerem wzdłuż Żylicy. Jest to lewostronny dopływ Soły, mierzący prawie 22 kilometry długości. Wędrówkę rozpoczniemy przy urzędzie miejskim, a następnie, idąc malowniczo położonym deptakiem, dotrzemy nawet aż na samą górę Skalite i kompleks skoczni, o którym już nieco tu wspomnieliśmy.

Noclegi

Na Beskid Śląski warto zarezerwować weekend lub nawet dłuższy czas. Szczyrk jest dobrze przygotowany na przyjęcie klientów. Mieszczą się w nim liczne obiekty, w których można wziąć nocleg i ma bogate zaplecze gastronomiczne. Aby zapoznać się z propozycjami, warto wpisać w okienko internetowej wyszukiwarki “Szczyrk noclegi”, aby następnie wybrać najdogodniejszą ofertę.