po co kotu wąsy
Świat zwierząt

Po co kotu wąsy?

Koty to bardzo tajemnicze stworzenia. Nic dziwnego, że w starożytnym Egipcie czczono je jako stworzenia boskie. Nawet, gdy żyją z nami od lat, wciąż nas zadziwiają. A zastanawialiście się na przykład po co im te długie wąsiska? Owszem, nadają im majestatu i budzą grozę wśród myszek. Ale nie tylko o to chodzi, są bowiem wielofunkcyjne!

Gdzie kotek ma “wąsy”?

Profesjonalnie owe “wąsy” nazywamy wibryssami bądź – krócej – wibrysami.

Gdzie człowiek ma wąsy, to wiadomo, pod nosem. Natomiast u kota występują nie tylko na pyszczku w okolicy policzków, choć te rzeczywiście najbardziej rzucają się w oczy, gdyż są najdłuższe. Natomiast krótsze możemy zaobserwować powyżej ślepek na brodzie oraz… i tutaj niespodzianka – na przednich łapach nad pazurzyskami. Uściślając, nie są to zwykłe włosy, gdyż mają inne funkcje i są inaczej skonstruowane. Zbierają z otoczenia informacje i przekazują je do układu nerwowego – by kot mógł na nie szybko zareagować! Jeśli chodzi o ich liczbę – to zwykle jest ich na ciele kota około 24, przy czym rozmieszczone są symetrycznie.

Funkcje pomiarowe

Kto ma kota, ten pewnie niejeden raz spotkał się z widokiem owego zwierzątka, które wchodząc dokądś, najpierw wkłada głowę. W ten oto sposób sprawdza, czy może iść dalej, mieszcząc się w szczelinie czy otworze. Na jakiej zasadzie to działa? Otóż wibrysy są zwykle akurat tak długie jak szeroki jest kotek.

Pomoc w polowaniu

Wibrysy pochodzą od łacińskiego słowa “vibro” co oznacza między innymi “drgania”, “wibracje”. No właśnie poprzez nie kot lokalizuje drgania pojawiające się w powietrzu. Lokalizuje dzięki temu nie tylko ofiarę, lecz także potencjalnego drapieżnika.

Bez “wąsisk” kot miałby duże problemu podczas poruszania się i w dzień, i w nocy. Wibrysy jak gdyby mapują pomieszczenia i przestrzenie, przesyłając pożądane informacje na temat ewentualnych przeszkód i odległości, jakie występują między nimi oraz innymi przedmiotami. Co ciekawe, kot nie widzi dobrze na bardzo bliskie odległości, zatem w poznawaniu pobliskiego świata pomagają mu wąsy. Przydaje się to zarówno podczas polowań jak i ucieczką przed większym rywalem.

Generalnie wibrysy pomagają w sprawnym poruszaniu się, to dzięki nim nasz kotek porusza się z gracją godną księżniczki!

Wyrażanie emocji

Przez nie stworzenie wyraża szeroką paletę emocji, mogąc wydać komunikat na przykład ludziom, którzy się nim opiekują. Jeżeli “wąsy” są luźno położone, to znak, że kot czuje się komfortowo i jest bezpieczny. Natomiast, kiedy idą w górę, stroszą się, to oznaka, że coś go zaniepokoiło i przyjął agresywną postawę.

Nie przycinać ich!

Niektórzy właściciele tych zwierząt mogą wpaść na pomysł, by choć nieco przyciąć ich wibrysy. Otóż nie należy tego pod żadnym pozorem robić. Przez tego rodzaju “zabieg” zwinny kot stałby się kaleką.

Przy okazji przypominamy, by dawać pupilowi pożywienie do szerokich misek, aby jego wibrysy nie napotykały na przeszkodę.

Chcesz jeszcze więcej wiedzieć o tych tajemniczych istotach? Zobacz, jakie kot widzi kolory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *