grzechy cudze
Wiara

Grzechy cudze

Chociaż żyjemy w społeczeństwie, którego większość reprezentantów deklaruje się jak katolicy – to raczej mało kto zdaje sobie sprawy, jakie są grzechy. Poprzez to łatwo popełnić, jak to się mówi potocznie, grzech zaniechania. Dostrzegamy problem i wychodzimy mu naprzeciw. Dzisiaj opiszemy czym są oraz jakie możemy wymienić grzechy cudze.

Lista grzechów cudzych

Chrystus jednoznacznie dał znać swoim uczniom (oraz uczniom swoich uczniów, a następnie tych uczniów… itd.), aby głosili jego nauki i nie pozostali obojętni na Zło. Jeśli bowiem milczymy, obserwując jego przejawy i nikczemne triumfy, wówczas jesteśmy za nie współodpowiedzialni. Mesjasz wprawdzie przyniósł Pokój, ale równocześnie przyszedł z Mieczem. Jeżeli jest taka konieczność, wyznawcy Chrystusa powinni być stanowczy i nie ulegać presji zlaicyzowanego społeczeństwa. Współgrają z tym słowa św. Augustyna, których w jednej ze w swych wspaniałych ksiąg zauważył, iż jego zadaniem nie jest “potępienie grzesznika, lecz grzechu, jakiego się dopuszcza”. 

Jeżeli nasz bliźni popełnia ciężkie grzechy, a my mu w tym nie przeszkadzamy, to ponosimy odpowiedzialność, że nie dostąpi zbawienie, a jego dusza wkroczy w przedsionek śmierci. 

Dlatego nie chodzi tylko o to, by wystrzegać się grzechu, ale także trzeba zrobić wszystko, by inni nie grzeszyli. Gdy tak nie postępujemy, obarczają nas grzechy zwane cudzymi.

By dowiedzieć się o nich więcej, sięgamy do szacownej lektury – to Wykład Nauki Moralności dla młodzieży katolickiej udzielony pisemnie przez ks. Józefa Szpaderskiego, opublikowany zaś w 1868 roku.

Oto lista grzechów cudzych (zachowujemy oryginalny, archaiczny i dostojny zapis):

“1. Grzech komu radzić

 2. Grzeszyć komu kazać

 3. Na grzech cudzy zezwalać

 4. Do grzechu pobudzać albo go uczyć

 5. Cudzy grzech chwalić

 6. Pobłażać grzeszącemu

 7. Mogąc, nie karać grzeszącego

 8. Stawać się uczestnikiem grzechu

 9. Grzechu cudzego bronić.”

Wynika z tego, że na grzechy cudze są szczególnie narażeni ludzie z autorytetem, którzy wywierają duży wpływ na innych, zazwyczaj młodszych bliźnich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *