jak umarł święty Piotr?
Wiara

Jak zginął święty Piotr

Na wstępie zauważmy, że mamy na myśli św. Piotra Apostoła. Wyjaśniamy to, gdyż istniało kilkudziesięciu świętych o tymże samym imieniu, a wielu z nich poniosło śmierć męczeńską.

Zobaczmy, czy o śmierci pierwszego biskupa Rzymu znajdziemy coś w najważniejszym z Tekstów – więc Piśmie Świętym.

Śmierć świętego Piotra a źródła

Studiując Biblię wyłania nam się złożony obraz świętego Piotra. Z jednej strony był gwałtownikiem, który w przystępie gniewu sięga po miecz i człowiekiem, który wypiera się tego, że zna swojego Mistrza (i to nie jeden – a trzy razy!), co zresztą Jezus mu niedługo przedtem przepowiedział. Z drugiej zaś widzimy osobę o wielkiej i gorliwej wierze, która choć nie wszystko pojmuje (wszakże był prostym rybakiem), to jednak gotowa jest zawierzyć i skoczyć w przepaść wiary. Poczuwa się do skruchy i po śmierci Jezusa godnie wypełnia swoją rolę Pierwszego Wśród Apostołów, jako niewzruszony przywódca i krzewiciel chrystianizmu wśród wrogo nastawionych pogan.

Z ich rąk zresztą ponosi śmierć. Jest to śmierć męczeńska, gdyż został zabity przez prześladowców ze względu na niezłomne stanie przy wyznawanej wierze.

Chcąc się dowiedzieć czegoś więcej, sięgamy po Nowy Testament. Jednak nie znajdujemy opisu z egzekucji. Natomiast jest coś innego, mianowicie zapowiedź (przepowiednia) egzekucji, którą wygłasza Jezus. Mówi on między innymi o rozpostartych ramionach swego ucznia i tym, że zostanie do czegoś przymuszony przez innych. Pasowałoby to do nie tylko do ukrzyżowania – a taką śmierć według Tradycji poniósł Piotr Apostoł – ale również rozciągania dybami. Obydwie tortury znali i uprawiali starożytni Rzymianie.

Śmierć na odwróconym krzyżu

Data śmierci pierwszego biskupa Rzymu budzi do dziś spory. Najczęściej pojawiają się lata 64 i 67, padają też różne miesiące. Przy czym nikt nie ma wątpliwości, że został stracony w Rzymie podczas panowania zdegenerowanego cesarza Nerona. Przekonująca jest teza, że miało to miejsce w 64 roku niedługo po pożarze Rzymu. Sprokurował go sam cesarz, aby winę rzucić na chrześcijan. Rozwścieczony tłum pragnął ich śmierci. Cesarz wydał igrzysko w cyrku. I prawdopodobnie wtedy ukrzyżowano świętego Piotra (być może jego współmęczennikiem był św. Paweł).

Tradycja głosi, że Piotr Apostoł zwrócił się do oprawców z prośbą, aby ukrzyżowaną go głową w dół. Miałby uznać się niegodnym by ponieść śmierć bliźniaczą wobec śmierci Jezusa. W taki też sposób męczeństwo jest przedstawiane od stuleci w sztuce (głównie malarstwie). Za przykład niech posłuży jedno z bardziej znanych dzieł Caravaggia (Ukrzyżowanie św. Piotra).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *