które zwierzęta budzą się na wiosnę?
Świat zwierząt

Które zwierzęta budzą się na wiosnę?

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Można to rozumieć zarówno dosłownie jak i w przenośni. Drzewa pokrywają się pąkami, a następnie listkami, trawa się zieleni, a słonko przegląda w bystrym nurcie potoku. Zastanówmy się w międzyczasie, jakie zwierzęta budzą się w tym szczególnym czasie.

Ptasi śpiew

Wiosna kojarzy nam się z ptasim śpiewem. Wtedy przecież rozpoczynają się gody i toki. Samce śpiewem znaczą swoje terytoria, odstraszając rywali i przywołując samiczki. Stworzenia te są jak gdyby wybudzone ze snu. Wprawdzie nie zasypiają, ale zdecydowanie rzadziej wywodzą z piersi trele (choć i to się zdarza, nawet w styczniu!). Zatem przebudzenie się ptaków na wiosnę ma znaczenie metaforyczne, są przecież ożywione, a nie dosłowne.

Ssaki wychodzą z nor

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Robi to m.in. wiele ssaków. Niektóre śpią zimą bardzo mocno, na przykład niedźwiedź. Ale rzecz dotyczy także jeży śniących sny pod pierzynką z liści, borsuków zagrzebanych w przytulnych norach czy susłów (stąd też znane powiedzenie – “spać jak suseł”), na przykład moręgowanych, które przesypiają zdecydowaną większość życia. Również nietoperze nie mają wiele do roboty, przecież zimą nie ma owadów, którymi się pożywiają, dlatego drzemią w koloniach (choćby obierając za sypialnie rozmaite budynki).

Owady czują bluesa

Na wiosnę bluesa zaczynają czuć owady. Niektóre zimują jako formy doskonałe, inne natomiast jako larwy. Gdy tylko pojawiają się odpowiednie warunki do rozwoju, widzimy motyle, rozmaite chrząszcze czy – chcąc nie chcąc – muchy domowe, a wreszcie komary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *