kanibalizm u kur
Świat zwierząt

Kanibalizm u kur

Kanibalizm jest rozpowszechniony w świecie zwierząt i zjawisko to (tabu w większości kultur) występuje również u ludzi. Przeważnie występuje naturalnie i nie jest aberracją, ale wynika z mechanizmu doboru naturalnego. Zdarza się jednak i tak, że kanibalizm jest efektem niewłaściwych warunków w jakim przyszło żyć zwierzętom. Dotyczy to chociażby kur oraz innych ptaków hodowanych na drób bądź okazy ozdobne.

Przyczyny kanibalizmu u kur

Skupimy się na kurach, gdyż kanibalizm jest u nich dość szeroko rozpowszechniony. W głównej mierze jest to wina hodowców, która wynika albo z braku kompetencji, albo złej woli. Kura to stworzenie stadne, podobnie jak większość kuraków. Lecz zarazem mają potrzebę swobody i nie lubią ścisku. Na wolności ptaki nie tłoczą się w taki sposób, jaki to ma miejsce na kurzych fermach. Kury są inteligentne, wrażliwe, czułe i przede wszystkim ciekawskie. Lubią eksplorować terytorium, realizują się podczas żerowania, kiedy szukają rozmaitych smakołyków. Każda kura ma swoją niepowtarzalną osobowość. I tylko dla nas – którzy zachłannie pożywiamy się ich mięsem – są takie same. Tylko że znamy je wyłącznie pod postacią kawałków mięsa sterylnie zapakowanych na tackach pod folią.

Kanibalizm z nudów

Jeżeli kury są przetrzymywane w ścisku i nie mają gdzie spacerować, wówczas się nudzą. Nie mają co robić poza dziobaniem siebie czy towarzyszek niedoli. Zapach krwi i widok rany tylko zachęca je do jeszcze intensywniejszego poddziobywania.

Kanibalizm jako zmiana diety

Poza tym kury mogą być źle karmione. Kiedy brakuje im substancji odżywczych, wtedy istnieje ryzyko, że zaczną ich poszukiwać w ciałach innych kur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *