czy wróbel jest pod ochroną?
Świat zwierząt

Czy wróbel jest pod ochroną?

Można by pomyśleć, że wróbel to najpospolitszy ptak w Polsce, a zatem nie wymaga ochrony gatunkowej. Tymczasem jest inaczej. Dowiedz się więcej na temat wróbla i poznaj przyczyny, dla których jest go u nas coraz mniej.

Wróblu, gdzie jesteś?

Wcale nie jest najliczniejszym ptakiem lęgowym, w tym względzie wyprzedza go choćby mniej znana zięba. Poza tym to, że ptak jest pospolity nie jest jednoznaczne, że nie jest zagrożony wyginięciem. Liczebność owego ptaka z roku na rok spada, mimo że od lat objęty jest ścisłą ochroną gatunkową (zob. jakie zwierzęta są pod ochroną) .

Odkąd przybył na kontynent europejski z Bliskiego Wschodu, rozwijał się bardzo prężnie. Wynikało to z kilku rzeczy. To rezolutny ptaszek, który szybko się uczy oraz sprawnie adaptuje do zastanych warunków. Nic dziwnego, że świetnie się odnalazł w dawnej Polsce. Dominował w niej krajobraz wiejski i tak było przez długie lata. Dopiero w drugiej połowie XX wieku rzecz się zaczęła zmieniać. Jest coraz mniej koni, a w związku z tym ziarna, którym chętnie posilał się wróbel. Zanikają również miejsca, w których może zakładać gniazda. Przyczyniają się do tego choćby popularne termomodernizacje, czyli uszczelnianie budynków. Wykonawcy przechwalają się, że wypełnią pianką każdą szparę. OK, ale w tych szparach lubią gnieździć się wróble, wypełniając ją termoizolatorem nie tylko niszczysz gniazdo, ale często zabijasz rodziców oraz ich młode. Kolejna plagą są koty szwendające się samopas i mordujące z nudów małe ptaszki oraz pisklęta, w tym także bardzo dużo wróbli.

Wróble wciąż są często spotykane właściwie na każdym osiedlu czy w mieście, lecz jest ich coraz mniej… Oby nie było tak, że przekonamy się o tym, kiedy tego bystrego ptaka już nie będzie wśród nas, a wraz z nim wiecznie optymistycznego ćwierkotu: “ćwir-ćwir”.

Historia ochrony wróbla

Pierwsze kroki ku ochronie wróbla podjęto w roku orwellowskim, zatem w 1984 roku, kiedy komuna chwiała się już na nogach. Ochrona dotyczyła wyłącznie okresu wiosennego, czyli czasu, kiedy ptaki te odbywają lęgi. W 1995 roku stała się ścisła. Zatem nie można zabijać, niewolić tych ptaków, ani też niszczyć ich siedlisk.

Wygląda na to, że to wciąż za mało. Warto by było podjąć się czynnej ochrony tego ptaka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *