czy słoń ma kopyta?
Świat zwierząt

Czy słoń ma kopyta?

Afrykańską sawannę zamieszkuje wiele zwierząt roślinożernych, których kończyny znajdują swe zwieńczenie w rogowej osłonie, czyli kopytach. Do takich stworzeń śmiało zaliczymy żyrafy, rozmaite antylopy. Lecz wątpliwości pojawiają się, kiedy spotykamy się ze słoniem. Czy ma on kopyta podobnie choćby jak inny duży zwierz – bawół afrykański? Cóż, sprawa jest bardziej zawikłana, niż początkowo przypuszczaliśmy.

Słoń w taksonomii

Chcąc poznać jakieś zwierzę, klasyfikuje się je. W rachubę bierze się rozmaite kryteria, które są ścisłe określane. Co do tego, ze słoń jest ssakiem, nie ma żadnych wątpliwości. Dodajmy, że zalicza się do ssaków łożyskowych, co również jest dość klarowne. Natomiast problemy zaczynają się pojawiać, kiedy dowiadujemy się, że słoń należy do grupy stworzeń kopytnych, stanowiącej nadrząd ssaków łożyskowych. W świetle tego należałoby przypuścić, że skoro jest zwierzęciem kopytnym, to musi mieć kopyta. To logiczne, nieprawdaż? Niby tak, lecz odpowiedź będzie inna. Co ciekawe, e grupie kopytnych jest też miejsce dla waleni… Cóż chyba wyjątkowo rzadko ich używają, skoro nie udało się nigdy uchwycić cwałującego walenia… Ale żarty na bok.

W każdym razie słoń nie ma kopyt jako takich. Czasem zaliczany jest do podkopytnych lub przypisuje się mu takson Paenungulata. Przynależność do kopytnych wynika z pochodzenia słonia, który – jak się uważa – wywodzi się właśnie od kopalnianych zwierząt prakopytnych, z których wyodrębniły się kolejne grupy stworzeń.

Stopy słonia nie kończą się rogową osłoną, lecz paznokciami. Przednie odnóża ma ich 4, tylne zaś – 3. Stopy są miękko podbite, co wygląda jak gdyby na ich podeszwach znajdowały się poduszeczki. Ułatwia to słoniom poruszanie się oraz sprawia, że mogą się przemieszczać niemal bezszelestnie.

Dowiedz się też, czy słoń ma zęby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *