czy ropucha to żaba?
Świat zwierząt

Czy ropucha to żaba?

Nie będziemy Was wodzili za nos i wyjaśnijmy na wstępie, że choć na pierwszy rzut oka podobne – żaba i ropucha to inne zwierzęta. Skoro już to się wyjaśniło, rozwińmy nieco temat i wskażmy na najważniejsze różnice, jakie dzielą obydwa gatunki cechy, gdyż zapewne wielu to nurtuje!

Ropucha a żaba

W Polsce występuje 19 gatunków ptaków, wśród nich wyróżniamy trzy ropuchy oraz 6 żab. Jeśli chodzi o te pierwsze, to są to ropucha szara, zielona i najmniejsza paskówka. Ropuchy lubią suche stanowiska i nie są specjalnie ruchliwe, chyba że zbliżają się gody, wówczas zmierzają w powolnym, ale nieustannym marszu w kierunku stawów czy jezior. W pewnym momencie samiec, znacznie mniejszy, wskakuje na samicę. To odruch płciowy, który umożliwia samicy złożenie jaj oraz zapłodnienia ich przez nasienie samca zrzucone do wody.

Zarówno żaby (zob. czy żaba ma zęby) jak i ropuchy zaliczane są do płazów bezogonowych z rzędu Anura, są więc ze sobą dość blisko spokrewnione. Wszelkie podobieństwo nie jest przypadkowe.

I, niestety, wówczas wielu z nich traci życie, głównie za sprawą samochodów. Dotarłszy do zbiorników wodnych, także składają jaja, podobnie jak żaby, przy czym drugie z nich w środowisku wodnym spędzają zdecydowanie większość życia. Ropuchy składają jaja na liściach. Przybierają formę sznurków, czyli nieco odmienną od tych, które pochodzą od żab. Następnie wykluwają się z nich kijanki.

Cechy wyglądu

Ropuchy są masywniejsze i bardziej krępe niż żaby, przynajmniej z reguły. Mają krótkie odnóża tylne, co ułatwi im chodzenie, choć też nie można powiedzieć, że poruszają się szybko (chyba że w wodzie, są bowiem dobrymi pływakami). Są w tym jednak bardzo wytrwałe. Żaby mają długie tylne odnóża, dzięki czemu skaczą i mogą się salwować ucieczką, kiedy zagrozi im drapieżnik. Ropucha nie ma takich możliwości, pozostaje jej obrona bierna za sprawą jadu. Świadczą o nim i wydzielają go charakterystyczne gruczoły rozmieszczone po ciele, największe ich skupisko występuje w okolicach głowy, są to zatem gruczołu przyuszne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *