Kolejna witryna oparta na WordPressie

czy ropucha to żaba?
Świat zwierzę

Czy ropucha to żaba?

Nie będziemy Was wodzili za nos i wyjaśnijmy na wstępie, że choć na pierwszy rzut oka podobne – żaba i ropucha to inne zwierzęta. Skoro już to się wyjaśniło, rozwińmy nieco temat i wskażmy na najważniejsze różnice, jakie dzielą obydwa gatunki cechy, gdyż zapewne wielu to nurtuje!

Ropucha a żaba

W Polsce występuje 19 gatunków ptaków, wśród nich wyróżniamy trzy ropuchy oraz 6 żab. Jeśli chodzi o te pierwsze, to są to ropucha szara, zielona i najmniejsza paskówka. Ropuchy lubią suche stanowiska i nie są specjalnie ruchliwe, chyba że zbliżają się gody, wówczas zmierzają w powolnym, ale nieustannym marszu w kierunku stawów czy jezior. W pewnym momencie samiec, znacznie mniejszy, wskakuje na samicę. To odruch płciowy, który umożliwia samicy złożenie jaj oraz zapłodnienia ich przez nasienie samca zrzucone do wody.

Zarówno żaby jak i ropuchy zaliczane są do płazów bezogonowych z rzędu Anura, są więc ze sobą dość blisko spokrewnione. Wszelkie podobieństwo nie jest przypadkowe.

I, niestety, wówczas wielu z nich traci życie, głównie za sprawą samochodów. Dotarłszy do zbiorników wodnych, także składają jaja, podobnie jak żaby, przy czym drugie z nich w środowisku wodnym spędzają zdecydowanie większość życia. Ropuchy składają jaja na liściach. Przybierają formę sznurków, czyli nieco odmienną od tych, które pochodzą od żab. Następnie wykluwają się z nich kijanki.

Cechy wyglądu

Ropuchy są masywniejsze i bardziej krępe niż żaby, przynajmniej z reguły. Mają krótkie odnóża tylne, co ułatwi im chodzenie, choć też nie można powiedzieć, że poruszają się szybko (chyba że w wodzie, są bowiem dobrymi pływakami). Są w tym jednak bardzo wytrwałe. Żaby mają długie tylne odnóża, dzięki czemu skaczą i mogą się salwować ucieczką, kiedy zagrozi im drapieżnik. Ropucha nie ma takich możliwości, pozostaje jej obrona bierna za sprawą jadu. Świadczą o nim i wydzielają go charakterystyczne gruczoły rozmieszczone po ciele, największe ich skupisko występuje w okolicach głowy, są to zatem gruczołu przyuszne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *