co oznaczają sny o kimś?
Świat alternatywny

Co oznaczają sny o kimś

W snach często, prawie zawsze, pojawiają się ludzie, których znamy – może to być kolega z klasy czy koleżanka z pracy. Zastanawiamy się wówczas, czemu akurat ta osoba nam się przyśniła i czy to coś oznacza. Owszem, bywa i tak, że nie przypadkiem akurat ona pojawiła się w scenerii naszego marzenia sennego, choć zdarza się i tak, że nie ma to większej wagi. Zastanówmy się wić, jak się tego dowiedzieć…

Ktoś, kto jest kimś innym

Osoba ze snu niekoniecznie ma rysy jednego tylko człowieka, na przykład przyjaciółki Anity. W wyniku mechanizmu zwanego kondensacją, może się w niej zawrzeć kilka innych znanych nam ludzi. Bywa i tak, że dopiero po jakimś czasie przekonujemy się, że mamy właściwie do czynienia z kimś innym niż nam się wydawało. Nie musi tutaj chodzić o konkretną osobę. Ma ona bowiem wymiar symboliczny, nie donosi się do danego człowieka, ale jakiemuś innemu sensowi, on stanowi jak gdyby maskę, która coś oznacza. Nie zawsze rolę tę pełnią osoby z naszego bliskiego otoczenia, które dobrze znamy. Niejednokrotnie jest tak, że pojawia się ktoś, kto nie odgrywa w naszym życiu większego znaczenia, kojarzymy go z widzenia, zdawkowo wymieniamy się pozdrowieniami lub wręcz widzieliśmy kiedyś przelotnie, gdy przechadzaliśmy się ulicami miasta. Chodzi tu o oszczędność, mózg nie tworzy zupełnie nowych wizerunków, lecz wykorzystuje te, które już niegdyś zarejestrował.

Funkcje kompensacyjne snu

Mówi się nieraz, że sny są irracjonalne. Tymczasem często jest tak, że są bardziej racjonalne od nas samych, a już na pewno emocji, jakimi się kierujemy. Nasze relacje z innymi ludźmi nie zawsze są takie, jakie być powinny, przeważają w nich niezdrowe odczucia. Możemy na przykład idealizować kogoś lub też mieć doń przesadnie wrogie nastawienie. Wówczas pojawia się pole do działania dla marzenia sennego. Wtedy ci, o których śnimy, przedstawieni są w odmiennym świetle, niż widzimy je na jawie, dzięki czemu konflikt emocjonalny zmierza do rozwiązania – Plus i minus się znoszą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *