pierwsza wizyta dziecka u dentysty
Porady

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Zostanie rodzicem to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Świat zmienia się o 180 stopni. W jego centrum nagle pojawia się maluszek, którym trzeba opiekować się cały czas i wspierać go na różnych mniej lub bardziej trudnych etapach rozwoju. Jednym z najtrudniejszych momentów wieku niemowlęcego jest ząbkowanie.

Jak pomóc dziecku przetrwać ząbkowanie?

Każdy dentysta zgodnie stwierdzi, że etap ząbkowania u malucha – choć całkowicie naturalny – bywa bardzo bolesny. Wyrzynające się zęby sprawiają, że dziąsła są rozpulchnione, bolące i mocno swędzą. Ulgę maluszkowi przynieść może żel chłodzący, który łagodzi ból i swędzenie. Warto również podawać maleństwu schłodzone gryzaki. Gryząc je dziecko jest w stanie zapanować nad swędzącymi dziąsłami.

Kiedy wybrać się z maluszkiem do dentysty?

Z wizytą u dentysty w Opolu czy innej miejscowości nie należy zwlekać za długo. Przyjmuje się, że do drugiego roku życia dziecko powinien obejrzeć dentysta. Niektórzy rodzice decydują się na wizytę dopiero, kiedy dziecku wyjdą wszystkie zęby mleczne. Zazwyczaj jest to około 3 roku życia. Jednak, najlepiej pojawić się u stomatologa w okolicy 20-24 miesiąca życia. Dentysta oceni stan zębów, sprawdzi, czy nie wdała się w nie próchnica.

Jak przygotować dziecko na wizytę u stomatologa?

Zanim wybierzemy się z malcem do stomatologa, warto przygotować go na to spotkanie. Można odtwarzać różnego rodzaju scenki, w których mama to dentysta a maluszek jest pacjentem – lub odwrotnie. Na rynku dostępne są różnego rodzaju książeczki, przedstawiające w prosty sposób, jak taka wizyta będzie przebiegać. Opowiadania te pozwolą dziecku oswoić się z myślą, że będzie musiało usiąść na fotelu stomatologicznym, otworzyć buzię i cierpliwie poczekać, aż lekarz sprawdzi stan uzębienia. Warto wybrać gabinet dostosowany dla małych dzieci – na przykład taki, który ma ekran na suficie, gdzie podczas wizyty