Napar z kwiatów lipy był szeroko stosowany w medycynie ludowej. Obecnie, jeżeli jakieś zioło ma długą historię wykorzystywania w tradycyjnym leczeniu, to zwracamy się w jego stronę z dużym zainteresowaniem. Dotyczy to zatem także lipy. Wiele napisano o jej szerokim zastosowanie na wypadek rozmaitych dolegliwości. Pochyliliśmy się na zagadnieniem, aby dowiedzieć się, jak to rzeczywiście z tym jest.
Szerokie zastosowanie lipy?
Bazując na rozmaitych artykułach, możemy dojść do wniosku, że ziele lipowe jest dobre właściwie na wszystko, przy bardzo nielicznych przeciwwskazaniach. Warto przy tym zwrócić uwagę, że zwykle używa się sformułowania, “może pomóc”. Wynika to z tego, że mamy zbyt mało danych, by móc jednoznacznie stwierdzić, że tak jest istotnie. Wprawdzie badacze nie próżnują, lecz zwykle swe eksperymenty przeprowadzają na – jak to się mówi – modelach zwierzęcych lub zamiast rozsądnej dawki suszu używają mocnych ekstraktów.
Tym niemniej zobaczmy, jakie dolegliwości, jak się sądzi, uśmierzy picie herbaty z lipy. Przy czym pisząc o “herbacie z lipy”, mamy na myśli napar sporządzony z suszu.
Lipa na relaks
Nie zawsze łatwo nam się zrelaksować. Dlatego uciekamy się do rytuałów, które mogą nam pomóc w osiągnięciu takiego stanu. Jednym z nich jest przesiadywanie w przytulnym zakątku z parującym kubeczkiem w dłoniach. Już samo to koi nasze nerwy. A jeśli koi nerwy, to można też przypuszczać że pomaga nam szybciej zapaść w zdrowy sen.
Poza tym uważa się, że kwiat lipy zawiera substancje, które działają na nas uspokajająco. Co więcej, niektóre z nich miałyby łagodzić nasze lęki. Lipa, jak się domniemywa miałaby imitować neuroprzekaźnik GABA.
Temat ten wymaga szerzej zakrojonych badań.
Na stany zapalne
Herbata z lipy obfituje w flawonoidy – czyli antyoksydanty pomagające zwalczyć wolne rodniki. Jest to na przykład istotne, kiedy zmagamy się ze stanami zapalnymi.
Na układ trawienia
Przyjęło się również sądzić, że lipa wzmacnia układ trawienny. W tym szczególnie dobrze miałaby się spisywać na wypadek rozwolnienia. Być może ma na to wpływ również delikatny, nie narzucający się smak lipowego naparu.
Przeciwwskazania
Nie ma jasnych, podpartych naukowymi dowodami przeciwwskazań. Przy czym właśnie ze względu na brak wystarczającej wiedzy nieraz odradza się stosowanie tego ziela kobietom w ciąży i karmiącym mamom, a także dzieciom, zwłaszcza tym młodszym.
Poza tym są przesłanki, które pozwalają mniemać, że picie naparu z lipy może kolidować z branymi lekami. Dlatego warto omówić rzecz z zaufanym lekarzem.