„Wytopki ołowiu” w Parku Etnograficznym w Tokarni

Niezwykle ciekawie zapowiada się najbliższa niedziela w Parku Etnograficznym w Tokarni. Czekają nas tam już 26. Wytopki ołowiu.

Całe wydarzenie rozpoczyna się o godz. 11.00 Mszą Świętą polową przed Kościołem z Rogowa. Od godz. 12.00 rozpoczną się pokazy wytopu ołowiu w zrekonstruowanym piecu hutniczym, metodami stosowanymi w Żupnictwie Chęcińsko-Olkuskim od XIV do XVII wieku. Komentarz naukowy do pokazu przedstawi dr Ireneusz Suliga z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Odbędzie się pokaz pozyskiwania miedzi metodą elektrolizy, według patentu Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego oraz pędzenie dziegciu metodą „garnek na garnku”. Zapraszamy na pokaz bicia pamiątkowych, ołowianych „talarów chęcińskich” – „Wytopki Ołowiu 2018″ oraz pokaz wypału węgla w małym mielerzu. Ryszarda Skuzy kowal z Kielc zaprezentuje pokaz kucia oraz swoje prace kowalskie.

Będzie można obejrzeć wystawę „Kruszce Gór Świętokrzyskich. Wystawa skał i minerałów” zrealizowaną przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Oddział Świętokrzyski w Kielcach im. Jana Czarnockiego.Zapraszamy również na „Pokaz wytopu miedzi, starożytnymi metodami z epoki brązu. Eksperymenty z pierwotną metalurgią miedzi” z komentarzem Grzegorza Kończyka z Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki”. Uczestnicy imprezy będą mogli spróbować swoich sił przy rżnięciu drewna na „koźle”. Imprezie będzie towarzyszył kiermasz świętokrzyskich smaków i rzemiosła ludowego.

Przedstawiciele ginących rzemiosł zaprezentują swoje umiejętności: Bronisław Pieliński (kowalstwo), Marian Kostek (plecionkarstwo), Włodzimierz Ciszek (zabawka ludowa), Wiesław Rokita (garncarstwo ludowe), Janina Wołowiec (plastyka obrzędowa). Zagrają Kapela Heńka z Domu Kultury w Małogoszczu, Korytniczanki oraz Zespół Pieśni i Tańca Działoszacy. Mieszkańcy Kielc będą mogli dotrzeć do skansenu autobusem linii „T”.

tekst: Muzeum Wsi Kieleckiej