Wystawa węgierskich artystów w BWA

W ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na wystawy węgierskich artystów.

W piątek 22 marca o godz. 19.00 odbędzie się finisaż wystawy pokonkursowej Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt 2018, na której BWA w Galerii Górnej prezentowało 100 prac 70 twórców z pięciu krajów. Triennale „Srebrny Czworokąt” jest międzynarodową i niezależną inicjatywą kulturalną, której głównym celem jest poznanie, promocja i dokumentacja aktualnych tendencji we współczesnym malarstwie artystów zamieszkałych na przygranicznych terenach Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier, czyli na obszarze wyznaczonym przez Euroregion Karpaty.

Jednocześnie otwarte zostaną dwie wystawy indywidualne artystów węgierskich związanych ze „Srebrnym Czworokątem”. W Galerii Małej prezentowane będzie malarstwo Szabiny Góré – wystawa artystki jest nagrodą Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach na Triennale Malarstwa Regionu Karpat. Szabina Góré tworzy swoje obrazy w trudnej technice zwanej enkaustyką, która pochodzi ze starożytności. Polega na malowaniu farbami zmieszanymi z gorącym woskiem.

W Galerii Dolnej natomiast prezentowana będzie wystawa malarstwa i obiektów Tibora Urbána, który był dwukrotnie laureatem „Srebrnego Czworokąta”. Tak o jego obrazach pisze w katalogu do wystawy Stefánia Horváth: „Widzimy, jakby przez mgłę, domy i kościół małej, schowanej pomiędzy pagórkami, rodzimej wioski artysty – Léh, z której legendarno-bajecznego świata, głębokiej przeszłości, artysta ruszył w drogę i zaczął tworzyć”.

Następnego dnia w sobotę 23 marca – o godz. 18.00 BWA zaprasza na wernisaż wystawy „Sztuka współczesna z Miszkolca” prezentującej prace dziewięciorga młodych twórców:Róberta Batykó, Ákosa Bánki, Róberta Sütő, Renátó Csabai,  Borbály Szanyi, Kingi Horváth, Pétera Lenkey-Tóth, Róberta Lukácsa, Gábora Miklósa.  Artyści wybrani do tej zbiorowej wystawy – malarze, graficy i rzeźbiarze – są silnie związani z Miszkolcem, a każdy z nich w ciągu ostatniej dekady otrzymał Nagrodę Miklósa Mazsaroffa. Jak podkreśla kurator wystawy András Kákóczki, Miszkolc jest określany na Węgrzech jako stolica grafiki. W tym mieście od 1961 roku odbywają się – stworzone na wzór krakowskiego Triennale – Biennale (później Triennale) Grafiki. Impreza jest ważnym przeglądem węgierskiej grafiki warsztatowej.

Węgierskie wystawy można będzie oglądać do 14 kwietnia.

W związku z obchodzonymi w tym roku w Kielcach Dniami Przyjaźni Polsko Węgierskiej dział edukacji BWA od początku marca prowadzi warsztaty malowania wyciętych ze sklejki jajek „Węgierskie Inspiracje / Victor Vasarely / Op-Art”. Z powstałych na zajęciach prac powstanie instalacja artystyczna, która zostanie odsłonięta w czwartek 21 marca.

tekst: UM Kielce