W Kielcach świętowano Dzień Flagi

2 Maja obchodzimy Dzień Flagi RP. To święto, które wprowadzone zostało przez Sejm w lutym 2004 roku. „Oddajemy wtedy cześć „biało-czerwonej”, ale też w sposób szczególny myślimy o pozostałych symbolach państwowych: Orle Białym i hymnie – Mazurku Dąbrowskiego. Symbole te to nie ozdobne znaki bez treści. To nasza historia i najlepsza tradycja. Określają naszą tożsamość, jednoczą i świadczą o naszej podmiotowości. Winni jesteśmy im szacunek oraz zawsze godne traktowanie” – czytamy w specjalnej publikacji poświęconej symbolom narodowym i przygotowanej przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Tego samego dnia obchodzimy też Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Z okazji Dnia Flagi Kielce ozdobione są symbolami naszej państwowości, a na Rynku odbyły się uroczystości , w których obok przedstawicieli władz administracyjnych i samorządowych województwa i miasta wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy miasta oraz uczestnicy VII Międzyszkolnego Turnieju Pocztów Sztandarowych. To współzawodnictwo zostało zorganizowane dla uczniów świętokrzyskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 7 przy współpracy z Kieleckim Ochotniczym Szwadronem Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Tegoroczna edycja turnieju była wyjątkowa.
Wśród szkół podstawowych najlepszymi w rywalizacji pocztów sztandarowych okazali się uczniowie SP nr 7, w kategorii gimnazjów reprezentacja Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Daleszycach, szkół ponadgimnazjalnych uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Chęcinach i Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach we współzawodnictwie klas mundurowych.

W konkursie wiedzy o polskich symbolach narodowych i szkolnych w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Aleksandra Dymińska z SP w Kostomłotach Drugich, wśród gimnazjalistów Michał Molenda z Gimnazjum nr 6 w Kielcach a na poziomie szkół ponadgimnazjalnych najlepszą okazała się Emilia Kozak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach.

tekst: UM Kielce