VI Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko – Żydowskie

Przez cztery dni będzie można pogłębić swoje rozumienie żydowskiej religii i kultury, a w piątek posłuchać klezmerskiej muzyki w znakomitym wykonaniu. W poniedziałek, 24 kwietnia ruszają VI Kieleckie spotkania Chrześcijańsko – Żydowskie. Tegoroczne wydarzenie zostało zatytułowane „ABC judaizmu dla chrześcijan”. „Kolejni współcześni papieże mówią o tym, że nie da się zrozumieć chrześcijaństwa bez zrozumienia jego żydowskich korzeni. Brak elementarnej znajomości judaizmu bywa też często źródłem niechęci wobec jego wyznawców. Dlatego chcemy, korzystając z wiedzy naszych zaprzyjaźnionych polskich rabinów, dać kielczanom możliwość poznania podstaw religii, która kształtuje zarówno widzenie świata, jak i codzienność religijnych Żydów” – mówi Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach.

W poniedziałek, 24 kwietnia, o chasydyzmie – najradośniejszym nurcie judaizmu, opowie Symcha Keler, mieszkający w Łodzi rabin, doskonale znany kielczanom również jako niezwykły śpiewak.  We wtorek, 25 kwietnia, Małgorzata Kordowicz, pierwsza Polka, której przyznano tytuł rabinki, wygłosi wykład „Oko za Oko. Co na to Talmud”, który pomoże zrozumieć, jak współcześni żydzi interpretują najbardziej kontrowersyjne dla nas zapisy Prawa. W środę, 26 kwietnia, Anna Dodziuk zaprasza do wspólnego studiowania Tory podczas spotkania zatytułowanego „Tora na trudny czas”. W czwartek, 27 kwietnia, Dawid Szychowski będzie mówił o etyce żydowskiej. Wszystkie wykłady odbędą się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ulicy Planty 7 i będą się zaczynać o godzinie 18.00.

Wydarzeniem wieńczącym tydzień Spotkań będzie koncert zespołu Di Galitzyaner Klezmorim, który rozpocznie się w Instytucie w piątek, 28 marca, o godzinie 18.00. Znakomici krakowscy muzycy zapraszają na spotkanie z ich autorską interpretacją klezmerskiej muzyki. Tego wieczoru zostaną również wręczone Nagroda im. Hany Goldszajd i Dawida Rubinowicza oraz wyróżnienie Menora Przyjaźni. Są one przyznawane, odpowiednio,  za wyjątkową postawę w wychowaniu młodzieży w duchu szacunku dla godności osoby ludzkiej oraz za działalność publicystyczną i dziennikarską uwzględniającą przesłanie Pana Cogito z wiersza Zbigniewa Herberta „Żebym zrozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia”, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości poświęconej ocaleniu od zapomnienia społeczności żydowskiej.

W pierwszy dzień Spotkań, 24 kwietnia, przypada również Yom HaShoah – żydowski dzień pamięci o tragedii Holokaustu.

 

źródło: UM Kielce