Uroczystości na Wykusie

W sobotę na Wykusie odbyły się doroczne uroczystości poświęcone Żołnierzom Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt”. Obchody na Wykusie są również świętem świętokrzyskiej policji. Legendarny dowódca „Ponury” był oficerem rezerwy Wojska Polskiego i funkcjonariuszem Policji Państwowej, a od przeszło 20 lat jest patronem policji świętokrzyskiej.

Spotkanie na Wykusie jest co roku okazją do odznaczeń. Podczas sobotniej uroczystości dwóch mundurowych zostało wyróżnionych Honorową Policyjną Odznaką Zasługi im. „Ponurego”.  Odznaczenia otrzymali St. sierż. Łukasz Bukała z Komisariatu Policji IV w Kielcach oraz podkom. Zbigniew Kaliszewski z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. Odznaka „Ponurego” przyznawana jest funkcjonariuszom Policji honorowo.  Każdy z nich wykazał się nieprzeciętną odwagą, brał czynny udział w ratowaniu ludzkiego życia lub działał ze szczególnym poświęceniem stojąc w obronie prawa, życia i mienia.

Szczególne odznaczenie bo medal „Pro Patria” wręczany zasłużonym w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej otrzymała Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach. Organizatorem obchodów było Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Obwód Świętokrzyski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Wykus niejednokrotnie stanowił bazę polskich partyzantów. Podczas powstania styczniowego stacjonowali tu powstańcy dowodzeni przez Mariana Langiewicza. W trakcie II wojny światowej znajdowały się tu obozy żołnierzy polskiego podziemia, najpierw pod dowództwem „Hubala”, później Zgrupowania Partyzanckie AK „Ponury”.

 

Fot. Marzena Tkacz