Trwają testy Częstochowskiego Roweru Miejskiego

Do piątku potrwają testy systemu rowerów miejskich. Start Częstochowskiego Roweru Miejskiego dla wszystkich chętnych zaplanowano od 1 kwietnia 2018 r. Wtedy będzie można korzystać z 20 stacji rowerowych i 185 szt.rowerów. Operatorem systemu jest firma Nextbike Polska.

– Częstochowianki i częstochowianie długo czekali na rower miejski. Dziś rowery publiczne pojawiły się wreszcie w Częstochowie na kilkudniowe testy – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Chcemy się przekonać się jak działa system, czy i jakie uwagi zgłoszą uczestnicy testów. Zależy nam, by na wiosnę cały system funkcjonował już pełną parą i by mogli z niego – bez przeszkód – korzystać wszyscy mieszkańcy oraz odwiedzający nasze miasto turyści.

Start promocyjny Częstochowskiego Roweru Miejskiego objął montaż 10 stacji dokujących i możliwość przetestowania 90 rowerów (po 9 na każdej stacji). Do darmowych testów można się było jeszcze – w poniedziałkowe popołudnie – zgłaszać, wysyłając e-maila na adres test@czestochowabike.pl. „Testerów” jest docelowo 50, system umożliwiający wypożyczanie rowerów jest „otwarty” tylko dla nich. Testy potrwają do piątku do północy.

– Częstochowa to już 28 miasto, po którym w tym roku jeżdżą rowery Nextbike – informuje Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Częstochowskiego Roweru Miejskiego. – Jestem pewien, że te grudniowe testy wypadną pomyślnie i udowodnią, że z rowerów publicznych można korzystać nie tylko przy pięknej pogodzie ale również w jesienno-zimowej aurze.

Na tak późne w tym roku rozpoczęcie testów wpływ miała konieczność powtórzenia przetargu i przesunięcie ostatecznej finalizacji drugiego postępowania przetargowego prowadzonego przez Miejski Zarząd Dróg i Transportu.

Po zakończeniu kilkudniowych prób rowery czasowo znikną z zamontowanych już stacji, ale od 1 kwietnia z Częstochowskiego Roweru Miejskiego będą mogli już skorzystać wszyscy użytkownicy. Wtedy w mieście dostępnych ma być – według zamówienia gwarantowanego – 20 stacji i 185 rowerów.

Osoby, które już posiadają konto w systemie Nextbike, np. w katowickim systemie City by bike, warszawskim Veturilo, czy w Łódzkim Rowerze Publicznym, będą mogły wypożyczać rowery bez dodatkowej rejestracji. Nowi użytkownicy będą musieli zarejestrować się w systemie poprzez stronę internetową i wpłacić opłatę inicjalną, z której finansowane są wypożyczenia. Rowery będzie można wypożyczać korzystając z zamontowanego na każdej stacji terminala lub dedykowanej aplikacji Częstochowskiego Roweru Miejskiego.

Firma Nextbike Polska sp. z o.o. to wiodący dostawca rowerów miejskich. Jej stacje rowerowe znajdują się m.in. Gliwicach, Opolu, Poznaniu, Lublinie, Warszawie, Katowicach,  Szczecinie czy Stalowej Woli. W systemach miejskich rowerów w innych miastach obsługiwanych przez Nextbike jest już zarejestrowanych – wg danych firmy – blisko 1,8 tys. częstochowian.

Lokalizacja zamontowanych już stacji dokujących:
1.     Promenada Niemena/Kiedrzyńska
2.     Promenada Niemena/Amfiteatr
3.     Pasaż Opolczyka/Urząd Miasta
4.     Ul. Dekabrystów/aleja Armii Krajowej
5.     Ul. Piłsudskiego/PKP
6.     Ul. Jagiellońska/Estakada
7.     Ul. Żużlowa/Hala Sportowa Częstochowa
8.     Ul. Orkana/Szkoła
9.     Ul. Jesienna/Szkoła
10.   Ul. Norwida.

Umowa z firmą Nextbike związana z wdrożeniem systemu CRM ma wartość 3,9 mln zł brutto i obowiązuje do końca 2020 r.

 

źródło: UM Częstochowa