Święto Niepodległości w Kielcach

11 listopada, dzień dla Polaków szczególny i bardzo ważny – Narodowe Święto Niepodległości. Podczas mszy świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w Bazylice Katedralnej w 99 rocznicę odzyskania niepodległości, biskup ordynariusz Jan Piotrowski podkreślił, że Polacy muszą być bohaterami swoich czasów, a te dzisiejsze domagają się uczciwości i prawdziwej miłości Ojczyzny.

Tradycyjnym elementem obchodów Narodowego Święta Niepodległości jest w Kielcach przemarsz uczestników przez centrum miasta. Tak było i w tym roku. Ulicami Dużą, Henryka Sienkiewicza i Hipoteczną zmierzali w kierunku placu Wolności. Kielczanie, którzy obserwowali przemarsz, mieli okazję obejrzeć m.in. uczestniczące w obchodach grupy rekonstrukcyjne, wśród nich Żuawów Śmierci czy Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, który na tegoroczne święto przygotował Festyn Niepodległościowy pod hasłem „Legionowe Kielce, Legionowy Garnizon”.

Oficjalna część uroczystości odbyła się przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolności. W uroczystej zmianie warty pod pomnikiem marszałka, wzięły udział m.in. szkoły, Chorągiew Kielecka ZHP, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce, Związek Strzelecki Kielce i grupy rekonstrukcyjne. Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, wspominała w swoim wystąpieniu bohaterów narodowych, tych którzy poświęcili życie za wolną i niepodległą Polskę. – Święto Niepodległości to nie tylko przypominanie historii, to święto teraźniejszości i przyszłości, które przypomina nam, jak Polska jest dla nas ważna – mówiła wojewoda.

W Apelu Pamięci przywołano bohaterów walk o niepodległość, tych którzy nie wahali się przelać krwi za wolność swojego kraju. Dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości oddano salwę honorową. Wreszcie przed pomnikiem marszałka przedstawiciele kombatantów oraz najmłodszych – zuchów zapalili dwa znicze, symbolizujące łączność pokoleń wolnej i niepodległej Polski. Wieniec od wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego złożyła wojewoda świętokrzyski, wicemarszałek województwa oraz zastępca prezydenta Kielc.

W programie tegorocznego świętowania znalazły się także pokazy, konkursy oraz koncert pieśni i piosenek patriotycznych „Śpiewnik Polski”. Na placu Wolności przygotowano wystawę prezentującą działalność służb mundurowych m.in.: Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej czy wojska. Tradycyjnie podczas rocznicy Odzyskania Niepodległości prowadzona była kwesta na rzecz pomocy polskim szkołom w Nowej Wilejce na Litwie.

 

źródło: UM Kielce