Stadion w Kielcach doceniony

Polski Związek Piłki Nożnej opublikował raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej na szczeblu centralnym w sezonie 2017/2018. Korona Kielce zajęła trzecie miejsce, miała na to wpływ również murawa na Stadionie Miejskim, czyli Kolporter Arenie.

Raport został opracowany na podstawie kilku tysięcy dokumentów, w tym raportów delegatów meczowych Polskiego Związku Piłki Nożnej, informacji organizatorów zawodów oraz oceny stanu nawierzchni boisk dokonanej przez sędziów. Pod lupę wzięte były wszystkie kluby na szczeblu centralnym, czyli z ekstraklasy, I ligi oraz II ligi.

Dobre oceny zebrała murawa na kieleckim stadionie, którą opiekują się Jacek Domoradzki, kierownik Kolporter Areny z ramienia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Robert Łataś, greenkeeper. Nasza płyta nie miała sobie równych. W skali od 1 – 6 dostała średnia notę 5,38. Druga z kolei murawa Jagiellonii miała średnią 5,17. Ocenie podlegało: pokrycie boiska trawą, równość, odporność na zrywanie, przesiąkliwość w przypadku meczów w trakcie deszczu oraz przygotowanie boiska zgodnie z przepisami gry.

Bardzo wysoko, bo na 3. miejscu znalazły się ciągi komunikacyjne na Kolporter Arenie. Stadion Korony wypadł tu lepiej niż obiekty w Poznaniu, Białymstoku, Poznaniu czy Warszawie. Odpowiednio przygotowane i zarządzane ciągi komunikacyjne służą szybkiemu i bezpiecznemu przemieszczanie się publiczności, zarówno w sytuacji normalnej, jak i kryzysowej, takiej jak ewakuacja stadionu. W tej kategorii na ocenę miała wpływ obsługa i właściwie oznakowanie, szerokość korytarzy, brak utrudnienia i przeszkód.

Delegaci meczowi Polskiego Związku Piłki Nożnej dokonali też ogólnej oceny, w której chodziło o globalne podsumowanie kwestii organizacji zawodów oraz stadionowego systemu bezpieczeństwa. Korona zajęła w nim bardzo wysokie 3. miejsce. Wyżej sklasyfikowane były tylko dwa kluby – Śląsk Wrocław i Bruk-Bet Termalica Nieciecza.

tekst: UM kielce