Przed nami XXI Dzień Judaizmu

Za dwa tygodnie odbędzie się XXI Dzień Judaizmu. Instytut Kultury Spotkania i Dialogu zaprasza do udziału w obchodach, które w tym roku odbędą się pod hasłem „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!”. Wykład o historii i filozofii chasydyzmu, spotkanie z profesorem Janem Grosfeldem oraz niezwykły monodram Jerzego Łazewskiego w Kielcach.
 
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim obchodzony jest co roku 17 stycznia. Stanowi okazję do budowania braterskich relacji oraz lepszego poznania tradycji judaizmu. W tym roku Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza do udziału w trzech wydarzeniach:
 
14 stycznia, godz. 15.00 – wykład Symchy Kellera zatytułowany „Historia i filozofia chasydyzmu”. Jest to kolejne spotkanie w ramach studium „ABC judaizmu dla chrześcijan”. Więcej informacji o studium oraz warunki uczestnictwa: www.jankarski.org.pl/abc.
 
15 stycznia, godz. 18.00 – spotkanie z profesorem Janem Grosfeldem zatytułowane „Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?”. Profesor Grosfeld, zajmując się żydowskimi wpływami na kształt cywilizacji europejskiej, wskazuje na ścisły związek chrześcijaństwa z tradycją judaistyczną oraz potrzebę dialogu, zadając pytania prowokujące do dyskusji. Wstęp wolny.
 
16 stycznia, godz. 18.00 – monodram Jerzego Łazewskiego „Siedem nieb patriarchy Henocha”.
 
– Monodram Jerzego Łazewskiego pokazuje wspólne judeochrześcijańskie korzenie Europy. Stanowi pretekst do refleksji nad problemami moralnymi, będąc jednocześnie wyjątkowym dziełem artystycznym. Ta forma włączenia się w obchody Dnia Judaizmu ma być dla nas wszystkich inspiracją – mówi Bogdan Białek.
 
Bilety na spektakl w cenie 20 zł dostępne są w siedzibie Instytutu przy ul. Planty 7. Liczba miejsc jest ograniczona.
 
27 stycznia, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza mieszkańców Kielc do wspólnej refleksji i modlitwy pod pomnikiem „Menora” oraz na koncert Olgi Avigail Mieleszczuk, a 28 stycznia na specjalny pokaz filmu „Amnezja”, po którym odbędzie się spotkanie z bohaterem i scenarzystą filmu Piotrem Piwowarczykiem.
 
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu stanowi wyraz naszej pamięci o milionach niewinnych, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Obchodzony jest co roku w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, by wyrazić hołd wobec cierpienia ofiar Zagłady, o których nikt z nas nie powinien zapomnieć.
 
27 stycznia, godz. 17.00 – zapalenie zniczy pod pomnikiem „Menora” (Al. IX Wieków Kielc) oraz koncert pieśni żydowskich Olgi Avigail Mieleszczuk w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu. Wstęp wolny. Olga Avigail Mieleszczuk jest śpiewaczką folklorystyczną i akordeonistką, a także badaczką tradycji muzycznych Europy Wschodniej. Inicjuje projekty promujące wielokulturowość oraz współpracuje z organizacjami promującymi kulturę żydowską.
 
28 stycznia, godz. 16.00 – pokaz filmu „Amnezja” i spotkanie z Piotrem Piwowarczykiem. Film w reżyserii Jerzego Śladkowskiego to opowieść o tym, jak popełnione zło oddziałuje w kolejnych pokoleniach oraz o psychicznym ciężarze bycia świadkiem zbrodni. „Mój dziadek robił ten pogrom” – mówi Piotr Piwowarczyk, kielczanin, bohater filmu i jego scenarzysta, który będzie naszym gościem. Wstęp wolny.
 
Wszystkie wydarzenia odbędą się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7.

źródło: UM Kielce