Policjanci uczyli jak ratować życie

W auli Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu. Oprócz prelekcji na temat podstawowych zasadach właściwego zachowania na drodze, negatywnych skutków brawury i lekkomyślności młodych kierowców, młodzież z klas o profilu policyjnym uczestniczyła też w pokazie udzielania pierwszej pomocy. Gośćmi specjalnymi był ratownik medyczny i prezes Automobilklubu Jurajskiego.

Dzisiejsze spotkanie z młodzieżą z Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie miało na celu podniesienie świadomości w zakresie zachowania bezpieczeństwa na drodze. Większość młodych ludzi, którzy odwiedzili dzisiaj komendę, już wkrótce rozpocznie kursy na prawo jazdy. St. sierż. Beata Witos i sierż. Małgorzata Makles z wydziału ruchu drogowego przedstawiły dane o wypadkach i ich przyczynach, natomiast Romuald Nowakowski – Prezes Automobilkubu Jurajskiego tłumaczył, że najważniejszy za kierownicą jest zdrowy rozsądek. Jeżeli ktoś lubi szybką jazdę, może się wykazać na specjalnie do tego przygotowanym torze, poza drogami publicznymi.

Kolejnym ważnym elementem spotkania był pokaz udzielania pierwszej pomocy, przygotowany przez ratownika medycznego – Marka Bigosa. Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem, choć bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Ratownik medyczny tłumaczył, co robić, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Młodzi ludzie poznali procedury w sytuacjach zagrożenia życia.

tekst: KMP Częstochowa