Od niedzieli uczniowie w Częstochowie pojadą MPK za darmo

Od października obowiązywać będą darmowe przejazdy środkami MPK dla zameldowanych w Częstochowie uczniów szkół podstawowych
i gimnazjów. W październiku będą mogli jeździć na podstawie ważnej legitymacji szkolnej lub darmowego biletu elektronicznego, jeżeli zdążą „nabić” nową ulgę na kartę, a od listopada – już tylko na podstawie elektronicznego bezpłatnego biletu.

Zarządzenie Prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka podpisane 26 września obejmuje 100% ulgą w przejazdach środkami MPK – oprócz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zameldowanych i uczących się w naszym mieście, także dzieci w wieku przedszkolnym po ukończeniu 4. roku życia – do rozpoczęcia obowiązku szkolnego (dzieci do lat 4. już wcześniej były zwolnione z opłat za przejazdy komunikacją miejską).

Przedszkolaki będą mogły jeździć za darmo na podstawie oświadczenia towarzyszącego im w autobusie lub tramwaju opiekuna, uczniowie – na podstawie biletu elektronicznego z „doładowaną” nową ulgą. Taką doładowanie trzeba będzie ponawiać w punktach MPK raz na trzy miesiące.

Wszyscy ci, którzy nie zdążą „nabić” nowej ulgi na posiadaną już kartę lub nie zdążą zaopatrzyć się w darmowy elektroniczny bilet – w październiku wyjątkowo będą mogli jeździć na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.

Darmowe przejazdy dla uczniów mają charakter pilotażowy, więc obecna regulacja obowiązuje na razie – zgodnie zarządzeniem prezydenta – do końca 2018 r.

– Program pilotażowy będzie realizowany przez ponad rok, a zebrane dane umożliwią nam rzetelną analizę efektów całego przedsięwzięcia – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Naszym celem jest zmniejszenie liczby samochodów na naszych ulicach, poprzez zwiększenie liczby pasażerów miejskiej komunikacji, czego efektem powinna być m.in. mniejsza emisja spalin i lepsze powietrze.

Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów to element realizacji działań w ramach „Lepszej Komunikacji”, która spaja miejskie projekty i inicjatywy w zakresie komunikacji drogowej, publicznej i rowerowej w Częstochowie.

 

źródło: UM Częstochowa