Obchody Dnia Weterana w Kielcach

W najbliższą niedzielę w stolicy regionu świętokrzyskiego rozpoczną się trzydniowe Centralne Obchody Dnia Weterana. W programie m.in. Piknik Weterana, pokazy sprzętu wojskowego, musztry paradnej, szkolenia, uroczysty apel na Placu Wolności oraz koncert Kamila Bednarka, Ani Karwan i Reprezentacyjnego Zespołu artystycznego Wojska Polskiego na Rynku.

27 maja, w niedzielę, na kielczan i gości czeka Piknik Weterana na placu Wolności. Od 9.00 do 19.00 prezentowane tam będą pojazdy wojskowe i sprzęt uzbrojenia. Można będzie też obejrzeć musztrę paradną oraz pokaz walki wręcz, a także wysłuchać Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Podchorążych z Wyższej Szkoły  Oficerskiej Sił  Powietrznych z Dęblina.

We wtorek 29 maja o godz. 10.00 odbędzie się msza św. w Bazylice Katedralnej. W południe na palcu Wolności rozpocznie się uroczysty apel połączony z ceremonią wręczenia odznaczeń oraz uhonorowaniem żołnierzy-weteranów. W programie uroczystości na placu znalazły się  także: Pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego (13.00 – 13.20), pokaz szkolenia realizowanego w ramach „Projektu Wojownik” oraz pokazy wyszkolenia Krav Maga (13.20 – 13.50).

W ramach obchodów w godzinach 10.00 – 19.00 na placu Wolności prezentowany będzie ponadto sprzęt wojskowy oraz sprzęt resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na kieleckim Rynku o godz. 19.00 rozpocznie się koncert Kamila Bednarka, Ani Karwan i Reprezentacyjnego Zespołu artystycznego Wojska Polskiego. Wstęp wolny.

Dzień Weterana to święto wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz osób cywilnych, którzy wypełniali swoje obowiązki służbowe za granicą Polski. Święto przypada 29 maja, a od 2012 roku jest obchodzone i zbiega się z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

tekst: UM Kielce