Malarstwo Marty Kunikowskiej-Mikulskiej w częstochowskim ROK-u

1 września, w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbył się wernisaż wystawy Malarstwo Marty Kunikowskiej-Mikulskiej przygotowanej w ramach XVIII Dni Europejskiej Kultury Ludowej towarzyszących XXVI Krajowej Wystawie Rolniczej.

Malarka, swoimi niezwykłymi dziełami, przeniosła zgromadzonych w tajemniczy świat kobiet. Marta nie boi się kobiet, choć demonologia ludowa właśnie na nie zrzuca odpowiedzialność za uroki, zamianę noworodków, zwodzenie mężczyzn. Zgromadzeni na otwarciu wystawy mogli porozmawiać z Artystką na tematy związane z charakterem jej pracy, przekazem dzieł oraz źródłami inspiracji.

Wydarzeniu towarzyszył koncert nietuzinkowej Zuzanny. Misternie przygotowany program doskonale korespondował z przesłaniem wystawy. Wykonawczyni, zafascynowana malarstwem Marty Kunikowskiej-Mikulskiej, zabrała słuchaczy w niezwykłą podróż muzyczną, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Wystawę Malarstwo Marty Kunikowskiej-Mikulskiej można obejrzeć do 8 września, w godzinach otwarcia Regionalnego Ośrodka Kultury. Wstęp wolny.

Tekst: Ewelina Mędrala-Młyńska – instruktor ds. kultury ludowej w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie