Ciąża u słonia
Świat zwierząt

Ciąża u słonia

Już od jakiegoś czasu udowadniamy, że słonie są niezwykłymi stworzeniami – i to pod wieloma względami. To rekordziści w niejednej kategorii. Zaliczamy je również do najinteligentniejszych spośród zwierząt. Co sprawia, że dysponują tak dobrze rozwiniętymi mózgami? W dużej mierze wpływa na to ciąża, która przebiega u słoni nieco inaczej niż u innych ssaków. Opowiedzmy sobie trochę o niej!

Ciąża słonia – ile trwa?

Ciąża człowieka trwa dość długo, bo około 9 miesięcy, to mniej więcej 30 dni dłużej, niż ma to miejsce u naszych bliskich krewnych – szympansów. Ale co powiedzieć o ciąży słonia, która średnio trwa od 640 do 660 dni. Jak nietrudno sobie obliczyć słoniątko w łonie słonicy rozwija się przez zdecydowanie dłużej niż półtora roku. Żaden inny ssak nie jest dłużej w stanie błogosławionym niż słoń afrykański. Unikatowy jest również przebieg owulacji u słonic. Kiedy u kobiet trwa przeważnie niecały miesiąc, tak u samic słonia rozciąga się do 12 czy nawet 16 tygodni.

Długie są również przerwy między kolejnymi porodami, wynoszą one 4 bądź 5 lat. Słonica dożywająca sędziwego wieku może wydaje na świat 7-8 młodych.

Czemu ciąża słonia trwa tak długo?

Naukowcy od dłuższego czasu starali się dociec, czemu ciąża u słoni musi być tak długo. Doszli do wniosku, że to niezbędny okres do tego, by mózg nienarodzonego słoniątka rozwinął się w tak zaawansowany sposób, aby mogło one być samodzielne tuż po narodzinach. Oczywiście nie jest to pełna samodzielność, ale słoniki są sprawne, inteligentne i poruszają się o własnych siłach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *