Kielce z tytułem „Gmina na 5!”

Miasto Kielce znalazło się w czołówce gmin wysoko ocenionych przez Szkołę Główną Handlową pod kątem jakości obsługi inwestora. Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kielce już po raz drugi zajęło wysoką lokatę w rankingu, który od kilku lat prowadzony jest przez SGH. 

Badanie służy wyróżnieniu tych gmin, które dbają o wysoką jakość obsługi klienta, w szczególności klienta biznesowego, który ma specyficzne oczekiwania i wymagania, często wykraczające poza standardowe wnioski. Poprzez ranking, otwartą konferencję i docieranie do wielu mniejszych i większych gmin, SGH promuje także dobre praktyki różnych samorządów oraz przyjazne podejście do obsługi biznesu w urzędach gmin.

Badanie jest przeprowadzane metodą „tajemniczego klienta”. Zespół otrzymujący zapytanie telefoniczne lub mailowe nie wie, że jest poddawany analizie. Punkty są przyznawane tym gminom, które w szybki i wyczerpujący  sposób odpowiedzą na pytania dot. terenów inwestycyjnych, zwolnień podatkowych lub działających w mieście instytucji otoczenia  biznesu. Nierzadko są to pytania w języku obcym, co wynika ze specyfiki obsługi inwestorów zagranicznych. Ocenie poddawana jest także witryna internetowa. Kielecki Portal Gospodarczy oraz Baza Ofert Inwestycyjnych Miasta Kielce, dedykowane inwestorom poszukującym lokalizacji i wsparcia dla inwestycji, zostały w rankingu ocenione bardzo wysoko. 

W trakcie konferencji Forum Gmin na 5! miał miejsce również szereg interesujących paneli dyskusyjnych. Będąc laureatem konkursu Gmina na 5!, Miasto Kielce zostało zaproszone do udziału w panelu gmin dynamicznie rozwijających się, w którym Magdalena Głuch, pracownik Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta – główny specjalista w Centrum Obsługi Inwestora, opowiadała o roli pracowników we współpracy z przedsiębiorcami oraz wykorzystywaniu dostępnych systemów i technologii do jak najefektywniejszego promowania miasta.

Tytuł „Gmina na 5!” dla zespołu Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kielce to wyjątkowo cenne wyróżnienie. Kielce znalazły się wśród 53 docenionych gmin, plasując się tuż obok takich miast, jak Toruń, Lublin, czy Poznań. Łącznie w  badaniu SGH wzięło udział 675 samorządów z całego kraju.

tekst: UM Kielce