Hubertus w Pegazie

Policjanci, służący na co dzień w szeregach policji też mają swoje święto. Jest nim obchodzony co roku Hubertus. W tym roku funkcjonariusze z częstochowskiego Zespołu Policji Konnego wraz ze swoimi wierzchowcami świętowali w Pegazie.

Hubertus organizowany jest przez jeźdźców na zakończenie sezonu. To nawiązujące do średniowiecznych tradycji święto leśników, łowczych i jeźdźców, odbyło się 04 listopada. Swą nazwę uroczystość zawdzięcza świętemu Hubertowi. Podczas tego wydarzenia urządzana jest gonitwa, w trakcie której jeźdźcy ścigają tzw. lisa, czyli wyznaczonego jeźdźca z przypiętą do ramienia kitą. Kto to trofeum zerwie, wygrywa i do następnego Hubertusa  jest zwycięzcą gonitwy, a za rok sam jest lisem.

W tym roku z częstochowskiego zespołu konnego w roli lisa wystąpił sierż.szt. Grzegorz Wypchlak, natomiast policjantka sierż.szt. Agnieszka Mordal na koniu Hamishu zabezpieczała imprezę. Spotkanie było również fantastyczną okazją do zrobienia sobie fotografii z policyjnym koniem, czuwającym nad bezpieczeństwem zgromadzonych uczestników.

Fotografia: Marcin Klimczak

 

Źródło: KMP Częstochowa