Abp Depo do księży: – Kapłaństwo nie jest przynależnością do żadnej klasy uprzywilejowanej

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. Wielki Czwartek jest szczególnym świętem dla kapłanów. Tego dnia biskupi diecezjalni w kościołach katedralnych odprawiają wraz z nimi Mszę Świętą Krzyżma. Podczas Eucharystii biskup święci oleje, które będą przez cały rok służyć do sakramentów chrztu, namaszczenia chorych oraz święceń kapłańskich. Księża w czasie tej wyjątkowej mszy odnawiają też swoje przyrzeczenia kapłańskie. Msza Święta Krzyżma w Częstochowie odprawiona została dziś w Archikatedrze pw. Świętej Rodziny. Przewodniczył jej Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

– Bez pomocy Ducha Świętego nie ma w nas dobrego rozpoznania i poczucia grzechu. Bez pomocy Ducha Świętego nie ma dobrej przemiany życia i świadectwa o Jezusie – mówił do kapłanów abp Wacław Depo:

 

 

Triduum Paschalne rozpocznie się dziś wieczorem Mszą Wieczerzy Pańskiej. Ma ona bardzo uroczysty charakter i jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii. Tabernakulum, w którym cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament od tej Eucharystii pozostaje puste aż do Nocy Zmartwychwstania.