ptak podobny do ptaka
Świat zwierząt

Ptak podobny do szpaka

Szpak to towarzyski ptak, dlatego trudno nie zaobserwować stadka szpaków, które głośno urzęduje w koronie okazałego drzewa. Pogwizdują wesoło i hałaśliwie się między sobą sprzeczają. Poza tym, że łatwo ustalić ich obecność poprzez słuch, rzucają się też w oczy, gdy po lecie tworzą wielotysięczne gromady wyglądające jak jedna istota – tak bowiem harmonijnie się poruszają.

Tych potężnych stad nie można pomylić z niczym innym. A czy łatwo zidentyfikować pojedynczego szpaka? Również nie jest to specjalnie trudne, bo też odznacza się barwnym upierzeniem, ale zdarzają się takie sytuacje. Jaki ptak jest do niego najbardziej podobny?

Najpierw opiszmy pokrótce szpaka. Z daleka może tego nie widać, ale jego strój jest wielobarwny, w słońcu mieni się kolorami tęczy (odcienie zieleni, błękitu, fioletu). Właściwie należy do najstrojniejszych reprezentantów rodzimej awifauny. Najbardziej widoczne jest to w porze godów, kiedy dodatkowo dziób ptaka jest żółty. Choć i wtedy z oddali, w pewnych okolicznościach świetlnych szata ptaka może jawić się jako jednolicie czarna. Zimą ubarwienie ptaka jest bardziej stonowane, jak gdyby dostosowuje się do szarej aury.

Przez cały rok szpak może być mylony z kosem, który przypomina go sylwetką i ubarwieniem (szczególnie czarny samiec obdarzony żółtym dziobem). Inaczej się jednak zachowują, wydają zupełnie różne dźwięki. Kos należy do najwybitniejszych ptasich (czy ogólnie: zwierzęcych) śpiewaków, natomiast szpak również popisuje się umiejętnościami wokalnymi, przy czym nie śpiewa tak pięknie, a specjalizuje się w naśladowaniu odgłosów wydawanych zarówno przez maszyny, jak i inne zwierzęta (potrafi na przykład imitować śpiew wilgi). Dodatkowo kos jest większy, co widać gołym okiem.